loader

Dobre rady

Rożne kraje, różne zwyczaje... warto o tym pomyśleć przy okazji podróży, kontaktów z osobami z odwiedzanych miejsc, obserwowaniu ich zwyczajów, obyczajów i tradycji. Azjaci myślą i reagują w różny sposób, często odmienny do nas. Przy odrobinie uwagi można jednak uniknąć wielu „pułapek” np. nie należy  dotykać głowy osób wyznających buddyzm, nawet dzieci, przed wejściem do domów lub świątyń należy zostawić buty przed drzwiami. Należy pamiętać, że w świątyniach nie powinno się pokazywać podeszw bosych stóp, ani stawiać tyłem do posągów Buddy. Osoby odwiedzające buddyjskie świątynie, a zwłaszcza kobiety powinny zachowywać się powściągliwie przy kontaktach z mnichami, jakikolwiek dotyk jest wykluczony, powinno się także unikać bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Przy jedzeniu nigdy nie należy wkładać pałeczek pionowo do miski ryżu, w Azji jest to symbol śmierci!

Jak uniknąć utraty twarzy i dobrego imienia: szybki atak słowny, głośne reklamacje czy protesty, bezpośrednia krytyka, odnosi w Azji odwrotny skutek niż w Europie. Jest to odbierane jako oznaka słabości i kończy się „utratą twarzy”. Dla Azjatów jest to najwyższa forma zniewagi, której trudno jest zadośćuczynić. Spokojne, przyjazne wyjaśnienie sprawy - co niekiedy wymaga dużo cierpliwości i opanowania – poparte argumentami oraz uśmiechem, często otwiera nieprzeniknione wcześniej drzwi.

Przy wymianie wizytówek zawsze trzeba odbierać je obiema rękami i od razu uważnie przeczytać. Prezenty przynosić należy zapakowane i nie można nalegać, aby obdarowany je odpakował. Nie można podarować białych kwiatów, są one symbolem śmierci. Kwiaty żółte to symbol skąpstwa. Podczas odwiedzin świątyń i miejsc kultu religijnego zawsze należy być odpowiednio ubranym, pokazać szacunek, a w razie potrzeby przed wejściem zdjąć buty. Nigdy nie należy dotykać przedmiotów kultu religijnego, figury bogów oraz flag modlitewnych.

Pojawienie się z wizytą w brudnym lub mało schludnym ubraniu odbierane jest jako obraza dla gospodarza. Porządne i schludny ubiór odbierany jest jako szacunek i uznanie dla drugiej osoby. Wizyta w świątyniach zawsze wymaga odpowiedniego ubrania (zakryte ramiona i nogi). Krótkie rękawy koszulek, koszulki na ramiączka, krótkie szorty i obcisłe koszulki u kobiet nie są mile widziane. Odpowiedni ubiór warto też mieć na plaży, w wielu krajach Azji kąpiele i opalenie się topless lub nago jest zwykle zabronione i może zakończyć się karą.

Zakupy

Zakupy w Azji to świetnej zabawa i atrakcja sama w sobie. Tutaj nawiązuje się prawdziwy kontakt z ludźmi i przy okazji zakupów dowiaduje się także o ich życiu codziennym. Pamiętaj, w Azji należy targować się o cenę. Nie powinno się jednak przekraczać granicy sprawiedliwej ceny. Pamiątki i lokalne rzemiosła to nie tylko przyjemność i wspaniała pamiątka ale także wyraz uznania i zarobek dla osób, które żyją z ich tworzenia.

Żebranie

Bardzo trudno jest się zorientować się, czy spotkany na ulicy żebrak „prowadzi dochodowy biznes” czy faktycznie jest niezdolny do pracy i utrzymuje się z jałmużny. Nie zaleca się jednak wspierania żebrających dzieci gdyż często prowadzi do zniszczenia struktur społecznych i tradycji. Takie dziecko nie pobiera edukacji i może przynieść do domu więcej pieniędzy z żebrania, niż jego ciężko pracujący rodzice. W Azji osoby potrzebujące bardzo często wspierane są przez lokalna ludność.

Rada na koniec

Przed wyjazdem warto zrobić kserokopię paszportu, wiz i dokumentów oraz trzymać w oddzielnym miejscu. Można także zrobić skan i mieć go w formie elektronicznej. W przypadku utraty lub kradzieży oryginałów, znacznie ułatwia to wyrobienie nowych.

 

Zadzwoń: 22 103 00 80

Poniedziałek – piątek:
9:00 – 18:00

Lub napisz: