loader

Podróże Emiraty Arabskie

Zjednoczone Emiraty Arabskie, kraj który powstał całkiem niedawno bo dopiero w 1971 roku, jest państwem położonym nad Zatoką Perską i Omańską, składającą się z 7 emiratów. W skład ZEA wchodzi Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżam, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Kraj graniczy z Omanem i Arabią Saudyjską. Jest federacją emiratów, a głową państwa jest prezydent-szejk. Poszczególnymi emiratami rządzą natomiast szejkowie. Powierzchnia kraju jest w większości nizinna, a tereny pustynne zajmują około 97% powierzchni.

 

Emiraty Arabskie - regiony / miejscowości

Emiraty Arabskie - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 9 400 000
Powierzchnia: 83600 km²
Stolica: Abu Zabi
Język: arabski, angielski
Strefa czasowa: +2 godziny
Waluta: Dirham (AED), 1 AED = ok. 1,08 PLN

Emiraty Arabskie - najlepszy termin podróży / klimat

Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą w strefie klimatu zwrotnikowego kontynentalnego suchego, dlatego odwiedzanie tego kraju możliwe jest w zasadzie przez cały rok.

Średnie temperatury wahając się od około 20°C w zimie (styczeń), do 30-40°C w lecie (lipiec), a mogą nawet sięgać około 50°C, dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu, jak również dobrze zaplanować termin wyjazdu.

Opady na terenie ZEA występują rzadko, głównie w zimie (pomiędzy grudniem a lutym), a ich wielkość wynosi ok. 85-140 mm.

Emiraty Arabskie - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy nie potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich (PZEA) jeśli udają się na okres maksymalnie obejmujący 90 dni w okresie pół rocznym w celach: turystycznych, kulturalnych, naukowych, wizyty u rodziny i znajomych.

Ruch bezwizowy dotyczy posiadaczy następujących ważnych dokumentów podróży: paszportu, paszportu służbowego, paszportu specjalnego i paszportu dyplomatycznego; dokument musi być ważny jeszcze minimalnie 6 miesięcy od daty wjazdu do PZEA. Osoby posiadające dokument podróży którego ważność upływa (mniej niż 6 miesięcy) nie zostaną wpuszczone do PZEA. Ruch bezwizowy nie obejmuje osób legitymujących się paszportami tymczasowymi, a więc osoby legitymujące się paszportem tymczasowym nie zostaną wpuszczone na terytorium PZEA. Paszporty tego rodzaju honorowane są jedynie przy tranzycie przez PZEA lub wyjeździe z kraju.

UWAGA! Osoby posiadające w paszporcie pieczątki wjazdowe Państwa Izrael mogą spodziewać się przedłużenia procedury paszportowej przy wjeździe do Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skrajnych przypadkach mogą nie zostać wpuszczeni do kraju.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne

Ambasada Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich
ul. Złota 59, 00-120 Warszawa (budynek Złote Tarasy)
Tel.: (22) 222 20 20