loader

Podróże Sri Lanka

Sri Lanka, nazywana również perłą Oceanu Indyjskiego, pełna jest naturalnego piękna. Znajdziecie tu ponad 1300 kilometrów wybrzeża, wzgórza i góry, a także tysiące lat historii. Wiele miejsc na tej wyspie trzeba zobaczyć, w tym 8 wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO - miasto Anaradhapura, przepięknie zachowane świątynie i figury Buddy, oszałamiająca formacja skalna Sigiriya, naskalne malowidła, wszystkie one dają wgląd w fascynujące dziedzictwo kulturowe dawnego Cejlonu. A to tylko fragment tego co może zaproponować Sri Lanka. Kolombo, stolica i centrum Sri Lanki, łączy w sobie nowoczesność, sztukę, kulturę, urok historycznej architektury, tradycję oraz nowy i dawny świat. Kolombo to miejsce, które jest w stanie zaspokoić różnorodne zainteresowania i oczekiwania Gości. Każdy jest tu mile widziany. Zapraszamy na Sri Lankę.

 

Sri Lanka - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 20.6 milionów
Powierzchnia: 65 610 km²
Stolica: Kolombo
Język: Syngaleski, tamilski, angielski
Strefa czasowa: Zimą + 4½ godziny | latem + 3½ godziny
Waluta: Rupia lankańska (LKR), 1 PLN = ok. 37 LKR
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik 6–8 USD osoba/dzień
Kierowca 5–7 USD osoba/dzień
Boy hotelowy 50 LKR za sztukę bagażu

Sri Lanka - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Sri Lanka ma również swoją tragiczną historię. Do roku 2009 na wyspie trwał wieloletni konflikt syngalesko-tamilski. Od końca roku 2009, po podpisaniu pokoju, Sri Lanka znowu stoi otworem i zaprasza turystów. Infrastruktura turystyczna na północy wyspy jest nadal w rozbudowie, drogi w centralnej części są raczej słabej jakości, a przeciętna prędkość jazdy wynosi około 40km/h. Jednak dzięki temu, w czasie powolnej podróży, często spotkacie się z otwartą i przyjazną lokalną ludnością oraz porywającym połączeniem kultury i natury, które z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Raz w miesiącu, podczas pełni księżyca (święto religijne) lokalne życie uspokaja się a tysiące pielgrzymów udaje się do historycznych i religijnych miast Buddyzmu. Sprzedaż alkoholu jest w tym dniu zakazana, restauracje hotelowe również nie proponują go Gościom. Jedyny dostępny alkohol to ten znajdujący się w pokojowych minibarach. Na Sri Lance przyjęte jest że kierowca który jeździ z nami podczas wycieczki objazdowej, jest jednocześnie naszym przewodnikiem. Jako że jazda drogami Sri Lanki wymaga od kierowcy dużej koncentracji, sugerujemy aby na czas wycieczki objazdowej wynająć dodatkowego przewodnika. Będzie on w stanie poświęcić całą swoją uwagę na przekazaniu nam najciekawszych i najważniejszych informacji związanych z realizacją naszej imprezy. W związku z rosnącym popytem na wyjazdy na Sri Lankę, czasami, szczególnie w szczycie sezonu hotele są w całości zarezerowane.
Niewielka ilość polsko- i niemieckojęzycznych przewodników na wyspie, może spowodować problemy z ich rezerwacją. W związku z tym sugerujemy Państwu rezerwację swojej wycieczki, tak wcześnie jak to możliwe. Pozwoli to zagwarantować odpowiedni poziom realizacji usługi na miejscu i dostępność lokalnego przewodnika.

Sri Lanka - najlepszy termin podróży / klimat

Sri Lanka to kierunek całoroczny. Dominuje klimat tropikalny z wysokimi temperaturami i wysoką wilgotnością powietrza. Temperatury w niżej położonych rejonach nadmorskich są wysokie przez cały rok i wahają się na poziomie 27°C. Chłodniej jest w wyżej położonych partiach wyspy, gdzie średnia temperatura jest na poziomie nawet 16°C. Sri Lanka ma 2 pory monsunowe w ciągu roku. Od marca do kwietnia jest jednak sucho na terenie całej wyspy. Najlepszy czas na spędzenie wakacji na zachodnim i południowym wybrzeżu to miesiące od grudnia do marca. Temperatura powietrza jest wtedy na poziomie około 30°C. Wschodnie wybrzeże najlepiej odwiedzić od kwietnia/maja do września.

Sri Lanka - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Władze Sri Lanki podjęły decyzję o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2012 r. systemu elektronicznej autoryzacji wjazdu - Electronic Travel Authorization (ETA), który jest wymagany dla wszystkich osób przybywających na Sri Lankę. Więcej informacji można uzyskać na stronie ETA: www.eta.gov.lk/slvisa/.
Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy ponad termin planowanego zakończenia pobytu na Sri Lance. Konieczne jest posiadanie biletu powrotnego. Każdy cudzoziemiec powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki
ul. Chorągwi Pancernej 8, 02-951 Warszawa
Tel.: (22) 853 88 96-97
Fax: (22) 843 53 48
mission@srilankaembassy.com.pl
www.srilankaembassy.com.pl