loader

Podróże Mjanma

Mjanma jest jednym z niewielu państw na świecie, które nadal nie są w pełni odkryte przez masową turystykę, są za to pełne tajemnic. Wraz z większą otwartością na turystów, Mjanma zaczyna błyszczeć jako nowa gwiazda na turystycznym niebie Azji. Złoty kraj, przez długi czas zwany Birmą lub Burmą, by w końcu stać się Mjanma (z angielska Myanmar) jest miejscem, które jest nieporównywalne z żadnym południowoazjatyckim krajem. Olbrzymia ilość buddyjskich świątyń, pagód, buddyjskie mity, ale również ponad 135 różnych etnicznych grup zamieszkujących te tereny i ich serdeczność czyni Mjanmę miejscem magicznym, nieprzewidywalnym i szalenie interesującym.

 

Mjanma - regiony / miejscowości

Mjanma - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 53,7 milionów
Powierzchnia: 676 577 km²
Stolica: Naypyitaw
Język: Birmański (myanmarski), wiele dialektów lokalnych mniejszości. Znajomość języka angielskiego jest coraz bardziej rozpowszechniona.
Strefa czasowa: Zimą + 5½ godziny | latem + 4½ godziny
Waluta: Myanmar Kyat (MMK), 1 PLN = ok. 350 MMK
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik ok. 5 USD osoba/dzień
Kierowca ok. 3 osoba/dzień
Boy hotelowy ok. 1 USD za bagaż
Komunikacja: Internet (WiFi), czasami dość wolny, ale w wielu miejscach już dostępny.
Na terenie Myanmar roaming oferuje przeszło 70 dostawców telefonicznych (m.in. T-Mobile, Vodafone) z 47 krajów świata. Możliwość komunikacji telefonicznej z zagranicą jest jednak często utrudniona, połączenia są słabej jakości lub często przerywane. Prosimy o sprawdzenie czy Państwa sieć komórkowa ma umowę roamingową z Myanmar. Dostęp do internetu jest ograniczony, strony z nieodpowiednimi treściami są blokowane, internetowe skrzynki pocztowe (np. Yahoo, Hotmail) bywają często nieosiągalne. Jako alternatywę proponujemy zakup turystycznej karty SIM, która jest z reguły dostępna w większych miastach. Koszt około 2 USD.

Mjanma - oczami tourasia

Na to zwracamy uwagę
W czasie ostatnich lat Mjanma przeżywa boom turystyczny, oraz otwiera się na zagraniczne inwestycje. Popyt na noclegi bardzo wzrósł, dlatego bywają problemy z przebookowaniami hoteli szczególnie w szczycie sezonu. W tym czasie zdarzają się również problemy aby hotelarze spełnili Państwa wszystkie oczekiwania i prośby. Podczas wycieczek objazdowych może nastąpić zmiana zakwaterowania w porównaniu z pierwotną rezerwacją. W ostatnim czasie wiele hoteli bardzo podniosło swoje ceny. Niestety podwyżki cen nie poszły w parze z podniesieniem jakości świadczonych usług i często bywają niższe niż oczekiwania Gości.

Mówiąc otwarcie
Wycieczka do Mjanmy jest przeżyciem szczególnym i wymaga od odwiedzających pewnego przygotowania, oraz dopasowania się i zrozumienia warunków panujących na miejscu. Nasze programy wycieczek objazdowych często bazują na ogólnodostępnych połączeniach kolejowych i narodowym przewoźniku lotniczym. Prosimy mieć świadomość że przejazd pociągiem planowany na 8 godzin, potrafi często trwać 12 godzin i więcej. Pociągi i inne środki lokomocji są często bardzo prosto wyposażone i mało komfortowe. Trzeba również wziąć pod uwagę że dość często zdarzają się opóźnienia. Nasza lokalna agencja będzie starała się dopasować plan podróży w najlepszy sposób. Ewentualne dodatkowe koszty powinny być uregulowane na miejscu. Opłaty za świadczenia niezrealizowane nie są zwracane.
Wraz z politycznym i gospodarczym rozwojem Mjanma wyjątkowo wzrósł również popyt na różne świadczenia i usługi. Infrastruktura turystyczna nie są jeszcze przystosowane do przyjęcia wzrastającej ilości Klientów, dlatego wszelkie rezerwacje i potwierdzenia podróży wymagają z naszej strony dokonywania płatności z góry. W związku z tym Mjanma jest kierunkiem gdzie warunki anulacji i zmiany zarezerwowanych świadczeń są bardzo restrykcyjne i wynoszą 100% od momentu potwierdzenia przez Państwa rezerwacji. W związku z tym prosimy o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenie od rezygnacji.

Mjanma - najlepszy termin podróży / klimat

Tropikalny, w północnej części subtropikalny, z wysoką wilgotnością powietrza. Pora deszczowa przypada na okres od połowy maja do mniej więcej połowy października, przy czym w zależności od części kraju jest bardziej lub mniej intensywna. Nad jeziorem Inle w miesiącach zimowych (listopad do stycznia) w nocy może być bardzo zimno.

Najlepszy czas na podróżowanie:
od listopad do kwietnia

Mjanma - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Od 11 stycznia 2016. wprowadzony zostaje nowym systemie wydawania wiz wjazdowych do Mjanmy. Istnieje możliwość wyrobienia eWizy na stronie: http://evisa.moip.gov.mm.
Wszystkie wizy można uzyskać w ambasadach / konsulatach Mjanmy za granicą. Wizy w biznesowe, konferencyjne (w tej grupie mieszczą się też wizy dla naukowców przyjeżdżających w celach badawczych), wizy dla załóg oraz tranzytowe można też uzyskać w systemie 'visa on arrival' na lotniskach międzynarodowych w Rangunie, Nay Pyi taw i Mandalay. (UWAGA: W przypadku wystąpienia o „visa on arrival" aplikujący musi mieć ze sobą wszystkie dokumenty uprawniające do wjazdu: zaproszenia, potwierdzenie uczestnictwa w imprezie, kongresie itp., a zapraszający musi wcześniej przesłać kopie tych dokumentów do biura straży granicznej na lotnisku) .
W związku z często zmieniającymi się warunkami wydawania wiz oraz dostępnością lądowych przejść granicznych, warto przed wyjazdem potwierdzić obowiązujące przepisy we właściwym przedstawicielstwie dyplomatyczno-konsularnym Mjanmy. Dokładne informacje na temat nowego systemu wizowego można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Imigracji i Ludności: www.mip.gov.mm.
Do kraju można wjechać przez morskie przejścia graniczne oraz stołeczny międzynarodowy port lotniczy (Rangun Mingaladon International Airport) oraz w Mandalay.W ostatnim czasie zostały otwarte niektóre przejścia lądowe z Tajlandia oraz złagodzone restrykcje odnośnie wjazdu i wyjazdu tym samym przejściem granicznym. W przypadku przekraczania granicy w Tachilek, Kaw Thoung, Myawaddy oraz Htee Khee-Sunaron istniej możliwość wylotu przejściami granicznymi w Rangunie i Mandalay. W przypadku przekraczania granicy w Muse lub Tamu należy opuścić kraj tym samym przejściem.
Uwaga: Przejścia graniczne Muse i Tamu zostały czasowo zamknięte w listopadzie 2016 ze względu na walki etniczne.
Istnieje obowiązek meldunkowy, realizowany przez wypełnienie szczegółowej karty rejestracyjnej podczas kwaterowania w hotelu.

Wiza turystyczna jednorazowa 40 USD 28 dni
Wiza biznesowa jednorazowa 50 USD 70 dni
Wiza biznesowa wielokrotna 3-miesięczna 200 USD
Wiza biznesowa wielokrotna roczna 600 USD
Uwaga! - wysokość opłat może ulec zmianie. Podane ceny - stan na 01.2017

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:
Najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie


Ambasada Republiki Związku Mjanmy
Thielallee 19
14195 Berlin
+(49 030) 206 15 710, 18
+(49 030) 206 157 20
emb.my.berlin@t-online.de