loader

Podróże Laos

Cisza i spokój odgrywają w Laosie szczególną rolę. W dawnych czasach w tej Ludowej Republice, posiadającej około sześciu milionów mieszkańców, świątynie buddyjskie były zlokalizowane w każdej wsi i były ważnym ośrodkiem duchowym. Kluczowym elementem w codziennym życiu było przestrzeganie kalendarza buddyjskiego. Nawet dzisiaj, ludność Laosu jest uważana za naród bardzo religijny i posiadający olbrzymi spokój wewnętrzny. Większość odwiedzających Laos postrzega kraj jako idylliczny i jednocześnie pełen tajemnic. Malownicze krajobrazy pomagają w utrzymaniu takiej wizji kraju. Znajdziemy tu góry, lasy i płaskowyże obejmujące więcej niż 2/3 całkowitej powierzchni oraz bujną roślinność i dużą różnorodność biologiczną w górach Laosu. Uzupełnieniem przyrodniczych elementów jest występowanie na tym terenie mniejszości etnicznych i kulturowych. Jest to około 50 różnych plemion, a wszyscy oni czekają z uśmiechami na twarzach na turystów.

 

Laos - regiony / miejscowości

Laos - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 6,7 milionów
Powierzchnia: 236 800 km²
Stolica: Wientian
Język: Laotański. Język angielski jest coraz bardziej rozpowszechniony.
Strefa czasowa: Zimą +6 godzin | latem +5 godzin
Waluta: Kip Laotański (LAK), 1 PLN = ok. 2050 LAK
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik 5–7 USD osoba/dzień
Kierowca 3–5 USD osoba/dzień
Boy hotelowy ok. 1 USD za sztukę bagażu

Laos - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Laos jest centralnym krajem południowo-wschodniej Azji i jest biednym państwem. Konserwatywny rząd jest przeciwny szybkiemu rozwojowi kraju. Infrastruktura oraz system szkolnictwa są często niewystarczające. Poza dużymi miastami Laos posiada niemal dziewicze tereny i obszary naturalne. Życie płynie tu swoim tempem dlatego okazywanie niecierpliwości jest w Laosie nie na miejscu.
W części niewielkich hoteli w Luang Prabang w szczycie sezonu trzeba się liczyć ze znacznym popytem na pokoje, dlatego niektóre wybrane hotele mogą być niedostępne. Sugerujemy zatem zarezerwowanie Państwa wycieczki do Laosu, możliwie wcześnie. W ten sposób zminimalizujemy prawdopodobieństwo zaistnienia podobnej sytuacji. Liczba lokalnych przewodników mówiących po polsku czy niemiecku jest ograniczona, szczególnie w odległych regionach. Polecamy zatem wybór anglojęzycznego przewodnika.

Laos - najlepszy termin podróży / klimat

Laos można odwiedzać cały rok. Przeważa klimat tropikalny z wysokimi temperaturami i wysoką wilgotnością powietrza. Najlepszym czasem do podróżowania jest pora sucha, od listopada do marca. Na terenie kraju, szczególnie w północnej części, temperatura w nocy i nad ranem może w tym czasie bardzo spadać. Podczas pory deszczowej od maja do października można spodziewać się na zmianę ulewnych, ciepłych deszczy oraz słońca.

Laos - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę turystyczną (do 30 dni) można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Laosu (najbliższe przedstawicielstwo dyplomatyczne znajduje się w Berlinie), jak również na niektórych przejściach granicznych (patrz informacje niżej). Wizę można dwukrotnie przedłużyć w Urzędzie Migracyjnym w Wientian (każdorazowo o jeden miesiąc). Wymagane jest umotywowanie wniosku. Podczas kontroli granicznej należy sprawdzić, czy do paszportu zostały wbite odpowiednie stemple. W przypadku stwierdzenia przez policję braku odpowiednich stempli podczas kontroli wewnątrz kraju lub przy wyjeździe grozić mogą wysokie kary pieniężne, deportacja, a nawet areszt. Przy załatwianiu formalności można często skorzystać odpłatnie z pośrednictwa hotelu, w którym się przebywa. Nielegalne przedłużenie pobytu zagrożone jest karą grzywny w wysokości 10 USD za każdy dzień (pobierana przy wyjeździe z kraju). Nie jest wymagane posiadanie określonej kwoty środków finansowych na każdy dzień pobytu, ani też posiadania ubezpieczenia. Przy wjeździe wymagana jest min. 6-miesięczna ważność paszportu.
Uwaga: Na niektórych przejściach wydawanie wiz dla cudzoziemców może być czasowo wstrzymane. Zazwyczaj przejścia graniczne są nieczynne w godzinach nocnych. Okresowe ograniczenia w wydawaniu wiz dla cudzoziemców nie obowiązują na trzech głównych przejściach granicznych: lotniska międzynarodowe w Wientianie i Luang Prabang oraz Most Przyjaźni (Friendship Bridge).
Nie ma obowiązku meldunkowego. W domach gościnnych i hotelach goście są rejestrowani na podstawie paszportu.

Ważniejsze lokalne święta
30.X – 6.XI Święto That Luang
2. XII Święto narodowe
1.I Nowy Rok
6.I Dzień Pathet Lao
8.II Chiński Nowy Rok
8.III Dzień Kobiety
22.III People's Party Day
13.IV – 15.IV Laotański Nowy Rok
1.V Święto pracy
20.V Vixakha Bouxa Day (urodziny Buddy)
1.VI Dzień dziecka
20.VII Khao Pansa (rozpoczęcie buddyjskiego postu)
13.VIII Lao Issara Day (dzień wolności)
12.X Dzień Niepodległości
16.X Bouk Ok Pansa (koniec buddyjskiego postu)
Religijne święta uzależnione są kalendarza księżycowego i mogą być ruchome. Dni wolne przypadające w weekend zostają wykorzystane w kolejnym dniu pracującym.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:
Najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie

Botschaft der Demokratischen Volksrepublik Laos in Berlin
Bismarckallee 2A
14193 Berlin
+(49 030) 890 606 47
+(49 030) 890 606 48
info@laos-botschaft.de
www.laos-botschaft.de