loader

Podróże Indonezja

„Nasza ziemia i woda”, tak Indonezyjczycy nazywają swoją ojczyznę, jest to największy wyspiarski kraj na świecie. Republika, która rozciąga się od koralowych raf archipelagu Moluków, do ośnieżonych szczytów Papui, z gęstych tropikalnych lasów na Borneo, do dzikiej sawanny Timor i ryżowych tarasów Bali i plantacji północnej Sumatry. Różnorodność i bogactwo jest ogromne. W Indonezji zamieszkanych jest tylko około 6000 ze wszystkich 17.000 wysp.

Powierzchnię kraju w ponad 50% pokrywają gęste lasy, będące królestwem różnorodnej fauny i flory. Warto wspomnieć o orangutanach z Boreno, czy waranach z Komodo – są to ostatni potomkowie dinozaurów. Dziedzictwo kulturowe Indonezji także jest imponujące i zamienia wakacyjną podróż w wycieczkę w poszukiwaniu skarbów ukrytych na każdej niemal wyspie. Wspaniałe krajobrazy wulkanów, tarasów ryżowych i piaszczystych plaż sprawią, że podróż do Indonezji długo zostanie niezapomniana.

Główne wyspy i terytoria Indonezji:
Jawa – serce Indonezji, przyciąga turystów z niekończącymi się polami ryżowymi, aktywnymi wulkanami oraz bogatą kulturą i zabytkami.
Sumatra – dzięki ogromnym obszarom tropikalnych lasów deszczowych jest rajem dla miłośników zwierząt i roślin.
Sulawesi – ma wspaniałe miejsca do nurkowania, jest domem dla plemienia Toraja, znanego ze swoich wyjątkowych rytuałów pogrzebowych.
Kalimantan – indonezyjska część Borneo, z gęstwiną lasów tropikalnych i egzotyczną florą i fauną.
Papua – czyli zachodnia część wyspy Nowa Gwinea. Niektóre żyjące tu plemiona nada żyją niczym w epoce kamienia. Miejsce dla prawdziwych łowców przygód.
Bali – wyspa bogów i demonów, przyciąga turystów na fantastyczne plaże, malownicze tarasy ryżowe i dzięki bogatej hinduistycznej kulturze.
Lombok – niewielki sąsiad Bali, słynie z malowniczych krajobrazów oraz drugiego najwyższego wulkan w Indonezji - Rinjani.

 

Indonezja - regiony / miejscowości

Indonezja - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 252 milionów.
Powierzchnia: 1 912 988 km²
Stolica: Dżakarta
Język: Indonezyjski (Bahasa Indonesia) ponadto ponad 300 innych języków i dialektów. Angielski powszechny jako język obcy.
Strefa czasowa: Zachodnia Indonezja (Sumatra, Jawa) zimą +6 godz. | latem +5 godz., centralna Indonezja (Kalimantan, Sulawesi, Bali, Lombok) zimą +7 godz. | latem +6 godz., wschodnia Indonezja (Papua) zimą +8 godz. | latem +7 godz.
Waluta: Rupia indonezyjska (IDR), 10 PLN = ok. 33 IDR
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik 5-7 USD osoba/dzień
Kierowca 3-5 USD osoba/dzień
Boy hotelowy 1 USD za sztukę bagażu

Indonezja - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Indonezja to rozległy kraj z ponad 250 milionami mieszkańców żyjących na setkach wysp. Ze względu na uwarunkowania geograficzne oraz pogodowe mogą czasem występować niedogodności logistyczne. Sytuacja jednak poprawia się z roku na rok ze względu na szybki rozwój niektórych regionów. Warto mieć to na uwadze przez podróżą do Indonezji.

Podczas ramadanu, a zwłaszcza jego ostatnich dni - święta Id al-Fitr mogą występować lokalne ograniczenia w działalności sklepów, transportu oraz sprzedaży alkoholu i dostępność przewodników. Loty oraz hotele mogą być niedostępne na tydzień przed i po zakończeniu Ramadanu, ze względu na ogromne natężenie ruchu. Podróż na Jawę warto zaplanować poza tym okresem.

Indonezja - najlepszy termin podróży / klimat

Indonezja znajduje się w strefie klimatu tropikalnego o średniej temperaturze około 27°C i wysokiej wilgotności. Warunki klimatyczne są bardzo zróżnicowane ze względu na wielkość i zróżnicowanie geograficzne kraju. Najlepsze miesiące do podróży na Sumatrę i Borneo są od maja do września, na Jawę i Bali od kwietnia do listopada, a na Lombok, Sulawesi i Papuę od maja do października. Podczas pory deszczowej od listopada do marca, tropikalne deszcze mogą występować na zmianę w piękną słoneczną pogodą.

Indonezja - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Polscy turyści mogą wjeżdżać do Indonezji bez wiz, w ramach wprowadzonego w dniu 10.06.2015 r. dekretu, w którym Indonezja jednostronnie zniosła obowiązek wizowy dla obywateli 45 krajów. Wjazd bezwizowy obejmuje okres 30 dni i nie podlega przedłużeniu.W dniu 18 kwietnia 2016 r. na mocy dekretu Prezydenta RI nr 21/2016 nastąpiła nowelizacja ruchu bezwizowego w Indonezji. Znowelizowany dekret rozszerzył cel w jakim można wjechać do Indonezji w ramach ruchu bezwizowego. Obecnie prócz celu turystycznego, do Indonezji można także wjechać w celu rodzinnym, społecznym, w celu prowadzenia działalności kulturalnej, wykonywania zadań przedstawicieli organów państwowych, celem uczestniczenia w seminariach, międzynarodowych targach, seminariach organizowanych przez przedstawicielstwa centralne lub oddziałowe mające swoją siedzibę w Indonezji oraz w ramach tranzytu do kraju trzeciego. Nowelizacja powiększyła także liczbę państw objętych zwolnieniem wizowym do 75 oraz umożliwiła wjazd i wyjazd z Indonezji w ramach bezwizowego ruchu turystycznego z 29 lotnisk, 88 przejść morskich oraz 7 lądowych (wykaz przejść dostępny jest na stronie Ambasady RP w Dżakarcie).
Należy zaznaczyć, że w dalszym ciągu istnieje możliwość otrzymania wizy On Arrival - VOA z ważnością do 30 dni. Niektóre osoby decydują się na wykupienie VOA pomimo wprowadzonego ruchu bezwizowego, gdyż w przypadku VOA istniej możliwość jej przedłużenia o kolejne 30 dni w najbliższym urzędzie imigracyjnym, po złożeniu wniosku i uiszczeniu opłaty 35 USD. Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy między Timorem Wschodnim a Indonezją (Atambua). Przy dłuższych pobytach, przy celach wyjazdu innych niż turystyczny/biznesowy oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie, ul. Estońska 3/5, tel. +48 22 6175179, +48 22 6175108, fax +48 22 6174455, email: info@indonesianembassy.pl. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Ubiegający się o wizę wielokrotną musi w momencie złożenia aplikacji legitymować się paszportem ważnym minimum 18 miesięcy. Na żądanie władz imigracyjnych należy okazać bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż (posiadanie biletu może być konieczne już w momencie składania wniosku o wizę w Wydziale Konsularnym Ambasady Indonezji w Warszawie). Przy wjeździe do Indonezji nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy bądź deklarowania jej na granicy. Składając wniosek o indonezyjską wizę, należy mieć przy sobie kartę kredytową lub zaświadczenie z banku potwierdzające posiadanie konta bankowego.
W przeciwnym razie trzeba mieć gwarancję osoby zapraszającej, że zapewni ona środki utrzymania i opiekę.

Uwaga: w przypadku przekroczenia terminu ważności wizy, kara przy wyjeździe wynosi od 250.000 IDR do 350.000 IDR za każdy dzień zwłoki.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Republiki Indonezji
ul. Estońska 3/5, 03-903 Warszawa
Tel.: (22) 617 51 79, 617 51 08
Fax: (22) 617 84 51, 617 44 55
info@indonesianembassy.pl
comwar@indonesianembassy.pl
www.indonesianembassy.pl