loader

Podróże Indie

Od najwyższych szczytów Himalajów do brzegów Oceanu Indyjskiego, Indie to kraj kontrastów kulturowych, religijnych i krajobrazowych, tak dużych jak liczba sposobów na poznawanie tego subkontynentu. To wieloetniczne państwo z ponad 1,2 mld ludzi ma bardzo głębokie korzenie. Na jego niezmiernie bogate dziedzictwo składają się między innymi w zabytki Imperium Mongołów czy brytyjskiej kolonii. Także bogactwo flory i fauny dorównuje różnorodności etnicznej tej największej demokracji świata. Lodowce i wysokogórska roślinność Himalajów, pustynie Radżastanu czy tropikalne lasy południa, bioróżnorodność Indii jest ogromna. Najsłynniejsi przedstawiciele miejscowej fauny to oczywiście słoń indyjski oraz tygrys. Złożoność kultur i religii daje Indiom niepowtarzalny urok, który również stanowi wyzwanie dla podróżnych. Kraj ten od pierwszych momentów oszałamia gości ilością wrażeń i doznań, wyostrza zmysły bogactwem kolorów i smaków. Niczym żywe muzeum, gdzie można odkryć coś nowego w każdym odwiedzanym miejscu, Indie oferują wyśmienitą mieszankę autentycznej natury i kultury.

 

Indie - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 1,27 miliarda
Powierzchnia: 3 287 263 km²
Stolica: New Delhi
Język: 18 oficjalnych języków i ponad 700 dialektów. Hindi oraz angielski są językami urzędowymi.
Strefa czasowa: Zimą +4½ godziny | latem +3½ godziny
Waluta: Rupia Indyjska (INR), 1 PLN = ok. 16 INR
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik 400 INR osoba/dzień
Kierowca 250 INR osoba/dzień
Boy hotelowy 30 INR za sztukę bagażu
Komunikacja: Sieci komórkowe oraz dostęp do internetu jest w Indiach bardzo rozpowszechniony. Koszty Roamingu są stosunkowo wysokie.

Indie - oczami tourasia

Na to zwracamy uwagę
Świadomie wybieramy do naszej oferty takie projekty, które mają pozytywny wpływ na warunki życia lokalnych społeczności. W Delhi proponujemy m.in. zwiedzanie z dziećmi, które dawniej mieszkały na ulicy i wyrwały się z biedy, to pozwala poznać stolicę Indii z innej strony.

Mówiąc otwarcie
Osoby podróżujące po Indiach powinny wyzbyć się stereotypów i uprzedzeń. W przypadku jakichkolwiek braków warto pamiętać, że w tak ogromnym kraju o ponad miliardowej populacji mogą występować problemy organizacyjne i logistyczne.

Ceny hoteli w dużych miastach ze względu na duży popyt bywają wysokie. Hotele o dobrym stosunku jakości do ceny są rezerwowane bardzo wcześnie. Niektóre mimo, iż oferują wysoki standard mają naprawdę wysokie ceny. Zalecamy możliwie wczesną rezerwację hoteli.

Indie - najlepszy termin podróży / klimat

Monsun południowo-zachodni dominuje nad indyjskim klimatem. Przychodzi w czerwcu i przynosi oczekiwany deszcz, który przemieszcza się w kierunku centrum subkontynentu i trwa do końca września. W październiku monsun cofa się i w wielu częściach kraju nastaje susza. W obszarach południowego wybrzeża należy spodziewać się deszczy i porywistych wiatrów od czerwca do grudnia. Podróż w Himalaje najlepiej planować na okres od marca do października. Okres chłodny i suchy trwa od października do marca, po nim następuje pora wilgotna i ciepła. W północnych Indiach w tym w Radżastanie, zimą, a zwłaszcza od listopada do stycznia rano często panują gęsta mgła, co powoduje opóźnienia w ruchu lotniczym i kolejowym. Od kwietnia do czerwca z powodu niskiego sezonu turystycznego korzystać można z licznych atrakcyjnych cen.

Indie - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Obywatele polscy udający się do Indii są objęci obowiązkiem wizowym.
Od 15 sierpnia 2015 r. dla obywateli Polski wprowadzono ułatwienia w postaci możliwości występowania o e-wizy.
Indyjska e-wiza pozwala na wykonanie całej procedury wizowej online, w tym dokonanie płatności i wydruk wizy bez konieczności składania wizyty w konsulacie.
Program e-wiza obejmuje tylko osoby ubiegające się o wizę w następujących kategoriach: turystyka, odwiedziny, krótkoterminowa opieka medyczna, bądź krótkoterminowa podróż służbowa w celach biznesowych.
Ponadto, posiadacze e-wizy mogą przekroczyć granicę Indii przy wjeździe tylko na terenie 16 portów lotniczych: Ahmedabad, Amritsar, Bengaluru, Chennai, Cochin, Delhi, Gaya, Goa, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Mumbai, Tiruchirapalli, Trivandrum oraz Varanasi.
Opuszczenie Indii z e-wizą jest możliwe w dowolnym punkcie granicznym, z wyłączeniem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie.
Szczegóły programu oraz opis procedury uzyskania e-wizy są dostępne na stronie: https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html
Nie ma obowiązku udokumentowania określonej kwoty środków pieniężnych na każdy dzień pobytu. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie.
W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt i/lub wyjazd z Indii.
Wymóg dokonania meldunku w ciągu 14 dni od przybycia do Indii, obowiązuje cudzoziemców posiadających długoterminowe wizy wielokrotne. Bez uprzedniego spełnienia obowiązku meldunkowego nie jest możliwe opuszczenie Indii. Cudzoziemcy, którzy nie dokonali meldunku są przy próbie wyjazdu z Indii zawracani z granicy, celem wywiązania się z nałożonego obowiązku.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Republiki Indii
ul. Myśliwiecka 2, 02-459 Warszawa
Tel.: (22) 540 00 00
Fax: (22) 540 00 01/540 00 02
julie@indembwarsaw.in
www.indemwarsaw.in