loader

Podróże Filipiny

7107 tropikalnych wysp tworzy niezwykły archipelag Filipin. Egzotyczny świat, który można poznawać na wszelkie możliwe sposoby. Krystalicznie czyste wody, niekończące się, piaszczyste plaże oraz gęsto zalesione góry i wulkany – w tym majestatyczny Pinatubo – praz bajkowe tarasy ryżowe, sprawiają, że serce zaczyna bić szybciej. Kraj ten oferuje wszystko, czego potrzeba do idealnego urlopu: fascynującą przyrodę, bogatą kulturę, rozrywkę i doskonałe warunki do wypoczynku. Nigdzie indziej nie można tak łatwo przemieszczać się pomiędzy wyspami, podziwiając ich naturalne piękno, różnorodność podwodnego świata oraz doświadczając miejscowej gościnności. Czekoladowe Wzgórza na wyspie Bohol, wulkaniczny krater z jeziorem Taal, czy skalny cmentarz Sagada to tylko niektóre atrakcje licznych filipińskich wysp, z których tylko około 2000 jest zamieszkanych.

 

Filipiny - regiony / miejscowości

Filipiny - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 101 milionów
Powierzchnia: 300 000 km²
Stolica: Manila
Język: Filipiński (filipina / tagalog), większość mieszkańców mówi dobrze po angielsku.
Strefa czasowa: Zimą +7 godzin | latem +6 godzin
Waluta: Peso filipińskie (PHP), 1 PLN = ok. 12,6 PHP
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik 5-7 USD osoba/dzień
Kierowca 3-5 USD osoba/dzień
Boy hotelowy 1 USD za sztukę bagażu

Filipiny - oczami tourasia

Na to zwracamy uwagę
Filipiny są tak wyjątkowe jak, jak odwiedzający je goście. Ważne jest, aby spośród tysięcy wysp, wybra tę, która idealnie trafi w nasz gust. Wiele osób odnalazło na Filipinach swoje wymarzone, wakacyjne miejsce i rozkoszuje się tam swoim urlopem od samego początku do końca. Polecamy skorzystać z naszych wskazówek, które pomogą Wam oszczędzić czas i optymalnie zaplanować swój urlop. Filipiny są krajem rozwijającym się bardzo szybko, w ramach tourasia robimy wszystko, aby w sposób zrównoważony rozwijać turystykę.

Mówiąc otwarcie
Filipiny są krajem rozwijającym się, miejscowa infrastruktura nie może się jednak równać z europejską lub z tą spotykaną w Malezji, czy Tajlandii. Ze względów na warunki atmosferyczne część miejsc może być czasowo niedostępnych, mogą także zdażyć się krótkoterminowe zmiany programu. Jesteśmy przygotowani na takie sytuacje i wraz z naszymi partnerami na miejscu mamy odpowiednie rozwiązania. Hotele poza wyspą Cebu, to głównie niewielkie butikowe obiekty, romantyczne, zaprojektowane w lokalnym stylu, położone z dala od zgiełku. To właśnie przyciąga na Filipiny. Wypoczynek z dala od tłumów, na własnej wymarzonej, niewielkiej wyspie. Filipińczycy to naród lubiący zabawę i pogodnie nastawiony do życia. Miejscowi zwykle mówią dobrze po angielsku lecz zmartwienia zachodniego świata są im zwykle obce. Co możesz zrobić dziś, zrób jutro. W przypadku złych warunków pogodowych lub podczas tajfunów loty krajowe bywają często anulowane. Z tego powodu transfery na międzynarodowe lotniska, powinny być rezerwowane z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby mieć odpowiednio dużo czasu i nie martwić się przegapionym lotem. Filipińczycy wiedzą jednak jak radzić sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami i rozwiązuję je z podziwu godną cierpliwością i pogodą ducha. Be względu na okoliczności zawsze jednak zostaną Państwo ze wspaniałymi wspomnieniami z urlopu. Nic dziwnego, że Filipiny mają rokrocznie znaczny odsetek powracających gości, oni chcą zachować sekret udanego urlopu jak najdłużej dla siebie.

Filipiny - najlepszy termin podróży / klimat

Filipiny zawdzięczają swój doskonały klimaty położeniu pomiędzy strefami wpływów klimatu Pacyfiku oraz południowych Chin. Dzięki temu są idealnym kierunkiem na wyjazdy przez cały rok. Okres od listopada do maja jest optymalny do odwiedzin północnej części Filipin. Od sierpnia do listopada najlepszym regionem do podróży są wyspy na południe od Cebu, które znajdują się poza tym oddziaływaniem. W związku z tym, niektóre regiony kraju oferują idealne warunki do podróży podczas europejskich miesięcy zimowych, a inne w o okresie letnim i wakacyjnym.

Filipiny - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Obywatele polscy (posiadacze zarówno paszportów biometrycznych, bez cech biometrii oraz paszportów tymczasowych) zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni. Przy wjeździe na Filipiny dokument paszportowy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Na granicy wymagane jest jedynie okazanie biletu powrotnego lub biletu do innego kraju, dokumentów potwierdzających cel przyjazdu, a także środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Turyści nie mogą przedłużyć pobytu bezwizowego. W przypadku obywateli polskich planujących dłuższy pobyt, należy wystąpić przed podróżą o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne na okres do 59 dni. Opłata lotniskowa pobierana przy wylocie wynosi 750 PHP.

Na Filipinach praktycznie nie funkcjonuje system ewidencji ludności, gdyż nie ma obowiązku meldunkowego. Przedłużenie jednak pobytu ponad okres określony w wizie zagrożone jest karą grzywny.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Republiki Filipin
ul. Lentza 11, 00-956 Warszawa
Tel.: (22) 490 20 25
Fax: 60 254 10 12
warsaw.pe@dfa.gov.ph
www.warsawpe.dfa.gov.ph