loader

Podróże Borneo

Borneo jest trzecią co do wielkości wyspą na świecie, część malezyjska jest podzielona na dwa stany Sabah i Sarawak, niezależnego Sułtanat Brunei oraz indonezyjską część Borneo, która stanowi dwie trzecie wyspy. Część wyspy należąca do Malezji oraz Brunei mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Część indonezyjska nie jest dostępna lądem z Sarawak i Sabah.

Już sama nazwa wyspy - Borneo brzmi niczym z legend o łowców głów- słychać w niej nieprzeniknioną dżunglę, śpiew egzotycznych ptaków oraz oczywiście odgłosy potężnych orangutanów. Te ostatnie można z odrobiną szczęścia obserwować w licznych parka narodowych i rezerwatach przyrody – tam występują także sumatrzańskie nosorożce, słonie i nowoodkryte pantery sundajskie. Wyspę rozsławiają liczne unikalne gatunki flory i fauny oraz wspaniałe 4 kilometrowe ściany świętej góry Kinabalu. Wzdłuż wspaniałych piaszczystych plaż udekorowanych palmami, znajdują się miejsca stanowiące istny raj dla nurków. Nie tylko zwierzęta, ale także rdzenni mieszkańcy Borneo fascynują odwiedzających. Lokalny lud Dajaków czyli rdzenni mieszkańcy Borneo, z ich charakterystycznym egzotycznym ubiorem i tradycjami nadal ma opinię „łowców głów".

Wyspa Borneo pod żadnym pozorem nie powinna zostać pomięta przez miłośników przyrody oraz kultury.

 

Borneo - regiony / miejscowości

Borneo - warto wiedzieć

Mieszkańcy: Sarawak & Sabah ok. 6 milionów
Powierzchnia: Sarawak & Sabah ok. 200 000 km²
Stolica: Kuching (Sarawak), Kota Kinabalu (Sabah)
Język: Malajski (Bahasa Malaysia) oraz lokalne dialekty, powszechna znajomość angielskiego
Strefa czasowa: Zimą +7 godzin | latem +6 godzin
Waluta: Ringgit Malezyjski (MYR), 10 MYR = ok. 9 PLN-
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik 15-20 MYR osoba/dzień
Kierowca 10-15 MYR osoba/dzień
Boy hotelowy 3 MYR za sztukę bagażu

Borneo - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Osoby wyobrażające sobie, że Sarawak, Sabah i Brunei składają się wyłączni z dżungli musza zweryfikować swoją wiedze przed wyjazdem, aby nie rozczarować się podczas wizyty. Malezja i Brunei intensywnie rozbudowuje swoją infrastrukturę. Dochody z wydobycia ropy naftowej, gazu ziemnego i boksytu stanowią istotną część lokalnych budżetów. Ogromne obszary pierwotnych lasów deszczowych zostały wycięte na potrzeby przemysłu oraz plantacji palm kauczuku i palm oleistych. Naturalne siedliska orangutanów oraz innych rzadkich gatunków stale się pomniejszają. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się poprawę sytuacji. Ochrona przyrody staje się coraz ważniejsza dla lokalnych i centralnych władz, powstają nowe projekty na rzecz ochrony przyrody. Należy do nich między innymi gałęź odpowiedzialnej turystyki, która stanowi coraz większy udział w miejscowej ofercie turystycznej.

Na obszarze Morza Sulu obserwowane są aktywności lokalnych grupy terrorystyczne, mających swoje bazę na Filipinach. Aktywność ta notowana jest w rejonach położonych na morzem i północno-wschodnim wybrzeżu Sabah wliczając w to okoliczne wyspy. Tereny te są wyłączone z oferty tourasia.

Borneo - najlepszy termin podróży / klimat

Borneo można odwiedzać przez cały rok. Najlepszy klimat do wizyt panuje jednak od marca do października, kiedy dzień jest najdłuższy, a średnie opady najmniejsze. Silne i często długotrwałe deszcze występują głównie od listopada do lutego. Średnie temperatury są stałe w przeciągu roku i nie obserwuje się dużych wahań.

Borneo - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

W przypadku pobytu nie dłuższego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Malezji
ul. Gruzińska 3, 03-902 Warszawa
Tel.: (22) 617 31 44, 617 44 13
Fax: (22) 617 62 56, 616 05 90
mwwarsaw@kln.gov.my