loader

Zdrowie

 

Jedzeinie i picie

Jedzenie i napoje są w Azji często przygotowywane inaczej niż nasze. Może mieć to wpływ na nasz żołądek. Nawet sama zmiana klimatu może wpłynąć na nasze trawienie i samopoczucie. Jeśli masz wrażliwy żołądek lub bierzesz leki najlepiej skonsultuj się przed wyjazdem z lekarzem.

Na miejscu najlepiej unikać surowych potraw i składników, nie pić nieprzegotowanej wody oraz unikać napojów z lodem. Warto pamiętać, że higiena w tropikach nie może być mierzona zgodnie z naszymi standardami, dobrze zatem mieć w podróży mały żel lub płyn odkażający i stosować go przed posiłkiem. Doświadczeni podróżni stosują się do zasady: „ugotuj, upiecz, obierz lub zapomnij”.

Szczepienia i choroby

Nie wszystkie szczepienia podróżne są obowiązkowe w Azji. W celu poznania konkretnych wymagań, zalecamy wizytę w lokalnych punktach sanitarno-epidemiologicznych lub w przychodniach specjalizujących się w medycynie tropikalnej. Informacje można także znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Pamiętaj, że szczepienia podróżne przydają się nie tylko przy wyprawach do Azji, cześć z nich może się przydać nawet w domu. Dodatkowo wiele z nich jest ważna przez kilka lat.

Zmiany stref czasowych

Pierwszego dnia po przyjeździe nie możesz spać lub budzisz się w środku nocy? Nie jest to nic nadzwyczajnego. Wiele osób cierpi na tzw. jetlag przy podróżach przez wiele stref czasowych. Ich zegar wewnętrzny jest jeszcze w domu, a ciało już na urlopie w innej strefie czasowej. W celu zmniejszenia dolegliwości zaleca się jak najwięcej snu podczas lotu, tak aby dostosować się przy przyjeździe od razu do lokalnego czasu, a nie iść zbyt wcześnie spać. Należy pić dużo płynów (bezalkoholowych) i pierwszy dzień urlopu zacząć spokojną aklimatyzacją.

Zmiany klimatu

Wbrew pozorom w tropikach istnieje znaczne ryzyko przeziębienia. Miejsca takie jak hotele, restauracje czy autobusy są często klimatyzowane, a różnica temperatur powodują osłabienie odporności. Wskazane jest, aby zabierać ze sobą bluzę lub sweter. Klimatyzację w pokoju hotelowym najlepiej regulować od razu w dniu przyjazdu. W tropikach, słońce opala dużo bardziej intensywnie. Zalecamy wodoodporne kremy z wysokimi filtrami. Dobre jakościowo kremy z filtrem przeciwsłonecznym bywają trudne do kupienia w Azji a ich ceny są wyższe niż w Polsce. Zalecamy zatem odpowiedni zakup jeszcze przed wyjazdem.

 

Zadzwoń: 22 103 00 80

Poniedziałek – piątek:
9:00 – 18:00

Lub napisz: