loader

Podróże Wietnam

Zapraszamy do odkrycia Wietnamu - kraju o wielu twarzach. Bogata historia, zmieniające się krajobrazy, skarby dziedzictwa kulturowego, przyjaźni mieszkańcy oraz 3400 km wybrzeża wzdłuż Morza Południowochińskiego – to wszystko czeka na Państwa w Wietnamie. Dość specyficzny kształt kraju sami Wietnamczycy określają jako „bambusowe nosidło z dwoma misami ryżu" gdyż na północy i południu kraju znajdują się obszary bogate w uprawy ryżu, a pomiędzy nimi ciągnie się wąski teren pokryty górami i lasami. Historia Wietnamu to wieloletnia walka i opór przeciwko różnym najeźdźcom, którzy znali zalety tego fascynującego kraju. Dzisiaj Wietnam znajduje się w przełomowej fazie. Minęły czasy kolonialnego panowania, wojen i komunistycznej dyktatury. Wietnamczycy żyją tu i teraz, oddzielili grubą kreską swoją przeszłość i są na drodze do nowoczesnego i otwartego na turystów państwa.

 

Wietnam - regiony / miejscowości

Wietnam - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 90,7 milionów
Powierzchnia: 331 114 km²
Stolica: Hanoi
Język: Wietnamski. Angielski jest coraz bardziej popularny.
Strefa czasowa: Zimą + 6 godzin | latem + 5
Waluta: Dong Wietnamski (VND), 1 PLN = ok 5500 VND
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik USD 5-7 USD osoba/dzień
Kierowca USD 3-4 USD osoba/dzień
Boy hotelowy 1 USD za bagaż

Wietnam - oczami tourasia

Na to zwracamy uwagę
Turystyka przyczynia się do rozwoju Wietnamu. Na naszych wycieczkach staramy się świadomie realizować projekty, które przyczyniają się do trwałej poprawy warunków życia mieszkańców Wietnamu. Podczas naszej wycieczki objazdowej „Najważniejsze miejsca Wietnamu" odwiedzimy sklep „Reaching Out Arts & Crafts", w którym niepełnosprawni rzemieślnicy i artyści sprzedają swoje wyroby by zagwarantować sobie bezpieczny dochód.

Mówiąc otwarcie
W 1986 roku Komunistyczna Partia Wietnamu wprowadziła w kraju reformy gospodarcze nazwane Doi Moi (Odnowienie). W latach dziewięćdziesiątych nastąpił gwałtowny wzrost gospodarczy i Wietnam został przyjęty ponownie do społeczności międzynarodowej. Od około 10 lat Wietnam przeżywa prawdziwy boom w gospodarce i w turystyce. Wybudowano wiele obiektów i rozwinięto infrastrukturę turystyczną. Tym niemniej w niektórych miejscach mogą występować ograniczenia w dostępności miejsc hotelowych, oraz ograniczona liczba przewodników z językiem polskim i angielskim. Bywa, że ich ilość nie zaspokaja ogromnego popytu w sezonie, dlatego zalecamy możliwie szybką rezerwację swojej podróży do Wietnamu.

Podczas naszych wycieczek po Wietnamie będą się Państwem opiekowali lokalni przewodnicy. Oznacza to że przeloty czy przejazdy pociągami odbywają się bez opieki przewodnika. Pozwoli to Państwu na lepsze poznanie różnych kultur Północnej, Południowej i Środkowej części Wietnamu i skorzystać z wiedzy lokalnych przewodników w praktyce.

Plaże w Wietnamie są publiczne, dlatego są one dostępne zarówno dla turystów jak i lokalnej ludności. Dostępność bezpłatnych leżaków i parasoli dla Państwa może być zatem ograniczona lub utrudniona. W przypadku podróżowania oraz współdzielenia pokoi hotelowych przez polskiego obywatela z wietnamskim małżonkiem konieczne jest posiadanie kopii aktu małżeństwa. W przeciwnym razie przy zakwaterowaniu mogą pojawiać się problemy

Wietnam - najlepszy termin podróży / klimat

Wietnam leży na bardzo dużym i rozciągniętym terenie, dzięki czemu jest to kierunek całoroczny. Najlepszy czas na podróż jest zatem zależny od regionu, jaki chcecie Państwo wybrać na urlop. Nie możemy dać jednak żadnej gwarancji, że nawet w najlepszym terminie, nie spadnie w wybranym regionie kropla deszczu.

Północny Wietnam (okolice Hanoi)
Najlepszy czas na podróż: listopad do kwietnia. Najcieplejsze miesiące są od czerwca do sierpnia z temperaturami powyżej 30°C. W grudniu i styczniu należy liczyć się z dużym ochłodzeniem, temperatury spadają wtedy nawet do 10°C. W górach jest zawsze chłodniej, a w nocy temperatura może spaść nawet do kilku stopni.

Zatoka Halong
Najlepszy czas na podróż to luty do czerwca i wrzesień do grudnia. Temperatury w Zatoce Halong od listopada do lutego mogą spadać nawet do 10°C. Polecamy zatem zabranie ze sobą odpowiednio ciepłe ubrania.

Sapa
Najlepiej odwiedzać od marca do maja i od września do października. Od listopada do lutego jest zimno, mokro i mglisto. Prosimy koniecznie zabrać ciepłe ubrania. Tarasy ryżowe w Sapa są obsadzane w maju, w czerwcu się zazieleniają, a zbiory prowadzone są w końcu września.

Centralny Wietnam (Hue, Danang, Hoi An i Qui Nhon)
Idealny termin to kwiecień do września. W czasie monsunu od września do grudnia, na terenie centralnego Wietnamu należy liczyć się z obfitymi opadami deszczu. Mogą one doprowadzać do lokalnych podtopień i powodzi, które obejmują drogi i trasy kolejowe.

Południowy Wietnam (Nha Trang, Dalat, okolice Sajgonu)
Najlepszy czas na wyjazd to listopad do kwietnia. Klimat na południu kraju jest przez cały rok tropikalny, z dziennymi temperaturami na poziomie 30°C. Dalat, położony w centralnej, górzystej części regionu ma przyjemny łagodny klimat. Pora deszczowa jest w maju i charakteryzuje się krótkimi i intensywnymi opadami deszczu, przy czym w Phan Thiet jest generalnie cały czas sucho.

Nha Trang
W porównaniu z pozostałymi regionami południowej części kraju, Nha Trang położone jest bardzo korzystnie. Miejsce to jest dobrze osłonięte przed monsunem i panuje tu przyjemny, ciepły klimat w zasadzie przez cały rok. Jedyne wyjątki to późny październik, oraz listopad i grudzień. W tych miesiącach pada najczęściej, bywają również burze i może dochodzić do powodzi. Najlepsza pogoda na kąpiel występuje w miesiącach od lutego do września.

Wietnam - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Obywatele polscy zamierzający odwiedzić Wietnam obowiązani są mieć ważny dokument podróży oraz wizę uprawniającą do wjazdu na terytorium tego kraju. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne, z okresem ważności również uzależnionym od rodzaju wizy. O wizę do Wietnamu można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest otrzymanie jej na granicy państwa po uprzednim uzyskaniu promesy, którą oferują biura podróży i agencje turystyczne. Możliwe to jest również w wyjątkowych losowych przypadkach (choroba, śmierć członka rodziny). Pozwolenie na pobyt wystawia Urząd Kontroli Ruchu Granicznego na przejściu granicznym. Może ono zostać cofnięte lub jego termin ważności może zostać skrócony w razie naruszenia prawa lub niezgodności faktycznego celu pobytu z deklarowanym.

Polska znalazła się w gronie 40 państw, których obywatele od 1 lutego 2017 r. mogą ubiegać się o wizę do Wietnamu za pośrednictwem sieci Internet, w ramach mającego trwać dwa lata programu pilotażowego elektronicznego systemu wizowego.

E-wiza jest wizą jednokrotnego wjazdu, o maksymalnej długości pobytu do 30 dni, z możliwością zrealizowania w ośmiu wietnamskich międzynarodowych portach lotniczych oraz szeregu lądowych i morskich przejść granicznych. Składanie wniosku o wydanie wizy, dokonywanie opłaty, oraz drukowanie potwierdzenia otrzymania wizy w przypadku pozytywnej decyzji dokonywane jest samodzielnie przez osobę wnioskującą.

Szczegółowe informacje w języku angielskim, dotyczące wietnamskich przepisów wizowych oraz wnioski online dostępne są pod adresem:
https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/ .

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu
ul. Resorowa 36, 02-956 Warszawa
Tel.: (22) 651 60 98
Fax: (22) 651 60 95
vnemb.pl@mofa.gov.vn
www.vietnamembassy-poland.org