loader

Podróże Chiny

Patrząc wyłącznie na wielkość kraju, Chiny muszą być z definicji miejscem fascynującym i pełnym atrakcji. Chiny zajmują ogromną powierzchnię i rozciągają się z północy na południe na ponad 4200 km, oraz z zachodu na wschód na ponad 4500 km. Ich obszar to 9,5 miliona kilometrów kwadratowych (ponad 30 razy większy od Polski), a zaludnienie sięga prawie 1,4 miliarda osób. To sprawia, że Chiny są najludniejszym krajem świata.

Zwane inaczej „Państwem Środka" Chiny, to fascynujący cel podróży, gdzie piękno i różnorodność krajobrazów wraz z tysiącletnią mieszanką kultur zapiera dech w piersiach. Dziś obok starych, tradycyjnych Chin, można także zwiedzać Chiny nowoczesne, pełne dynamiki i siły. Wśród najważniejszych, wartych odwiedzin miejsc, z pewnością można wymienić stolicę Pekin i miasta tj. Szanghaj czy Hong Kong, a także malownicze tereny wokół Guilin i Xian wraz ze słynną Terakotową Armią. Lista chińskich dóbr kultury i cudów natury jest bardzo długa i zawiera mnóstwo zachwycających punktów.

 

Chiny - regiony / miejscowości

Chiny - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 1,38 milardów
Powierzchnia: 9 572 419 km²
Stolica: Pekin
Język: Językiem urzędowym jest mandaryński, poza nim używane są liczne dialekty, w obiektach turystycznych bywa użytkowany także angielski.
Strefa czasowa: Zimą +7 godzin | latem +6 godzin
Waluta: Yuan renminbi (CNY), 1 PLN = ok. 1,7 CNY
Przewodnik i napiwki: W Chinach napiwki są częścią wynagrodzenia osób pracujących w turystyce i są przez takie osoby oczekiwane. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik 60-80 CNY osoba/dzień
Kierowca 30-50 CNY osoba/dzień
Boy hotelowy 6-7 CNY za sztukę bagażu

Chiny - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Chiny spoglądają wstecz z niekrywaną dumą, patrząc na zmiany jakie dokonały się przez ostatnie 25 lat. Z tego powodu każdy podróżujący musi uwzględnić lokalna specyfikę kraju i swoje doświadczenia z podróży. Z powodu szybkiego wzrostu gospodarczego, wykwalifikowani pracownicy znający języki obce nadal nalezą do rzadkości, podobnie jak liczba odpowiednich przewodników. Inny problemem to brak odpowiedniej jakości usług w Chinach. Większość osób nigdy nie nauczyła się aktywnie reagować na zmianę, być elastycznym czy kreatywnych w nietypowej sytuacji.

W wypadku wycieczek prywatnych nasi przewodnicy obsługują Państwa wyłącznie na miejscu, oznacza to, że lokalne przeloty oraz przejazdy pociągiem odbywają bez przewodnika. Znajomość języków obcych wśród przewodników może różnić się pomiędzy miastami. Przy wycieczkach grupowych przewodnik towarzyszy grupie przez cały czas (wyłączeniem wizyt w Hongkongu).

Dzięki zmianie na gospodarkę rynkową, oraz ogromna przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi, powoduje, że wszędzie gdzie tylko można trafić na klienta pojawiają się stragany i punkty handlowe. Choćby rozłożone na ziemi. Zobaczą to Państwo wszędzie przy atrakcjach turystycznych, restauracje, a nawet przy postojach busów... W naszych programach staramy się ograniczyć wizyty w miejscach handlu pamiątkami, niestety ze względu na infrastrukturę oraz lokalne uwarunkowania nie zawsze można tego uniknąć. Generalnie mamy zasadę, że odwiedzamy maksymalnie jedno takie miejsce w mieście.

Innym istotnym punktem jest to, aby pamiętać, że nigdy nie jesteśmy sami w danym miejscu. Coraz więcej Chińczyków może pozwolić sobie na podróże i poznawanie własnego kraju, z czego chętnie korzystają. Można to odczuć podczas podróży, szczególnie w okresie chińskiego Nowego Roku oraz tak zwanych „Złotych tygodni" (ok. 1 maja i 1 października). W tym czasie warto dokonać wcześniejszych rezerwacji i należy spodziewać się większych kolejek już na lotniskach i dworcach kolejowych. Większość hoteli i innych usługodawców podwyższa na te tygodnie ceny, które nie zawsze znane są w momencie wydania katalogów. Z tego powodu przy zapytaniach mogą wystąpić dodatkowe dopłaty.


Kuchnia:
Paradoksalnie chińskie jedzenie w Chinach smakuje inaczej niż w chińskich restauracji w Europie. Warto spróbować lokalnych specjałów, dlaczego więc nie w lokalnych restauracjach? W cenach wielu wycieczek wliczona jest kolacja, mają Państwo zatem wybór zarówno kuchni lokalnej jak i europejskiej.

Toalety:
Na tym polu, Chiny nadal pozostają w tyle za innymi krajami. Poza dużymi hotelami w dużych miastach oraz w pociągach , często toalety mają formy prostych latryn, czasem nawet bez drzwi. Ich czystość także pozostawia często wiele do życzenia.

Chiny - najlepszy termin podróży / klimat

Klimat i najlepsy czas do podróży
Ze względu na swoją wielkość w Chinach panują bardzo różne warunki klimatyczne, począwszy od arktycznych do stref tropikalnych. Znaczna część kraju leży w strefie klimatu umiarkowanego z czterema porami roku, gorącym latem i mroźną zimą.

Pekin
Najlepsza pogoda z przyjemnymi temperaturami oraz niewielką ilością opadów panuje wiosną i jesienią. Miesiące letnie są gorące, i zdarzają się czasem intensywne opady deszczu. W miesiącach zimowych bywa bardzo mroźno temperatury mogą dochodzić nawet do -20°C.


Szanghaj i region południowego wybrzeża
Chłodne, wilgotne zimy z temperaturami na poziomie kilku stopni, które zmieniają się w upalne lato (nawet ponad 30°C). Wiosna i jesień trwają stosunkowo krótko. Latem ze względu monsun występują znaczne opady. Na południowo-wschodnim wybrzeżu od lipca do września mogą występować tajfuny.


Tybet (Lhasa)
Tybet ma suchy górski klimat z dużymi wahaniami temperatury w ciągu dnia. Wyżyna Tybetańska znajduje się około 4000 metrów nad poziomem morza, w okresie letnim temperatury mogą osiągnąć nawet 40°C, aby w nocy spaść do 5°C. Zimy są słoneczne i suche, z bardzo małymi opadami śniegu. W ciągu dnia, utrzymują się dodatnie temperatury. Tybet można zwiedzać przez cały rok. Wiosną, latem i jesienią, największe atrakcje bywają zatłoczone, podczas gdy zimą ciężko spotkać tam turystę. Przy odpowiednim ubiorze można także zwiedzać Tybet zimą. Na tej wysokości zawsze warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych i kremach z filtrem.


Junnan (Kunmimng)
Prowincja Junnan ma trzy różne klimaty od subtropikalnych obszarów na południu do ośnieżonych gór z klimatem wysokogórskim na północy. Zasadniczo rok może być podzielony na dwa sezony: suchy zimą, oraz wilgotny w okresie letnim. Najlepszy czas na podróż do Junnanu to wiosna i jesień. Stolicy prowincji, Kunming cieszy się klimatem umiarkowanym przez cały rok. Na wycieczki do północy Junnanu zawsze trzeba zabrać ciepłe ubrania. Na wysokościach powyżej 4000 metrów, pogoda może się zmienić w krótkim czasie i może nastąpić gwałtowne ochłodzenieHainan
Letnie temperatury panują ty w ciągu całego roku. Latem panuje duża wilgotność oraz padają deszcze. Najlepsze warunki do zwiedzania są wiosną i jesienią.

Chiny - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Osoby oczekujące na lotnisku na międzynarodowe połączenia lotnicze nie dłużej niż 24 godziny mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia uzyskiwanego bezpośrednio przy odprawie paszportowej. Wyjątek stanowią międzynarodowe lotniska w miastach: Pekin, Szanghaj, Kanton (Guangzhou), Shenzhen, Chengdu, Chongqing, Dalian, Shenyang, Hangzhou, Guilin, Kunming, Xi’an i Xiamen, gdzie władze chińskie wydłużyły okres ważności zezwolenia na tranzyt do 72 godzin (jednak bez prawa opuszczania obszaru administracyjnego danego miasta). Lista miast jest stale rozszerzana, zwłaszcza o miejscowości turystyczne i centra biznesowe, należy sprawdzić to przed wyjazdem. Loty do Hongkongu, Makao i Tajwanu traktowane są jako loty międzynarodowe.

30 stycznia 2016 r. władze chińskie wprowadziły prawo do 6-dniowego (max.144 godz.) pobytu bez obowiązku posiadania wizy dla cudzoziemców podróżujących tranzytem drogą lotniczą przez 4 międzynarodowe porty lotnicze: w Szanghaju (Hongqiao International Airport i Pudong International Airport), w stolicy prowincji Jiangsu, Nankinie (Nanjing Lukou Airport) oraz w stolicy prowincji Zhejiang, Hangzhou (Hangzhou Xiaoshan Airport). W tym czasie istnieje możliwość poruszania się w obrębie trzech wyznaczonych obszarów administracyjnych Chin tj. miasta Szanghaj, prowincji Jiangsu oraz prowincji Zhejiang jednakże bez możliwości przemieszczania się poza ich granice. Cudzoziemcy podróżujący tranzytem przez wyznaczone porty lotnicze, posiadając paszport oraz bilet na dalszy odcinek podróży, mogą ubiegać się na lotnisku, w wyznaczonym specjalnie do tego miejscu, o prawo do opuszczenia lotniska na czas odpowiednio do 144 lub 72 godzin / 6 lub 3 dni, z obowiązkiem powrotu na wyznaczony lot.

Wyjazd z terytorium Chin kontynentalnych do Specjalnej Strefy Administracyjnej Hongkongu i/lub Makao traktowany jest jako opuszczenie granic ChRL i automatycznie anuluje ważność posiadanej wizy jednokrotnej. Planując podróż do tych miejsc, należy pamiętać, aby w chińskich urzędach konsularnych ubiegać się o wizę dwu- lub wielokrotną. Wizę na wjazd do Chin kontynentalnych z Hongkongu lub z Makao można uzyskać w działających tam biurach łącznikowych centralnych władz ChRL, a także za pośrednictwem agencji turystycznej China Travel Service. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach wizę można uzyskać na lotnisku.
Pobyt na terytorium ChRL bez ważnej wizy (przedłużenie okresu pobytu poza termin ważności wizy) karany jest grzywną w wysokości ok. 500 CNY za każdy dzień pobytu bez ważnej wizy oraz pozbawieniem wolności. Paszport natomiast powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy ponad termin upływu ważności chińskiej wizy. Władze chińskie często nie informują turystów o zamknięciu niektórych lądowych przejść granicznych na czas świąt narodowych, co wielokrotnie już powodowało duże utrudnienia formalne dla planujących opuszczenie w tym czasie terytorium ChRL. Od turystów indywidualnych chińskie urzędy konsularne mogą wymagać okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Przedłużenia ważności wizy można dokonać jedynie w dużych miastach w Biurach Bezpieczeństwa Publicznego, tzw. gonganju (w Wydziałach Kontroli Ruchu Osobowego Cudzoziemców). Procedura przedłużania ważności wizy trwa zwykle 7 dni roboczych, co należy uwzględnić w planach podróży.

Poza międzynarodowymi portami lotniczymi i kolejowymi przejściami na granicy z Kazachstanem, Mongolią, Federacją Rosyjską, KRLD oraz na południu z Wietnamem dla cudzoziemców dostępne są nieliczne drogowe punkty graniczne. Sytuacja przedstawia się podobnie na granicy z Pakistanem, Kirgizją, Kazachstanem, Wietnamem, Laosem. Punkty graniczne między Nepalem i Tybetem czynne są tylko okresowo i zazwyczaj zamykane są podczas świąt państwowych (co należy zawsze brać pod uwagę, kiedy aplikujemy o określony termin ważności wizy).

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
Tel.: (22) 831 38 36
Fax: (22) 635 42 11
www.chinaembassy.org.pl
www.pl.chineseembassy.org