loader

Podróże Timor Wschodni

Timor Wschodni jest najmłodszym azjatyckim krajem. Po ponad 450 latach kolonialnych rządów Portugalii i zajęcia przez Indonezję, w 2002 roku kraj uzyskał upragnioną niepodległość. Po trudnych początkach państwowości, mieszkający tu ludzie czekają na turystów i odwiedzających. Dla globtroterów Timor Wschodni jest nowym kierunkiem do odkrycia. Ta była portugalska kolonia z przyjazną, katolicką ludnością jest miejscem nie odkrytym przed szeroką turystyką i dlatego bardzo ciekawą destynacją. Goście czujący w sobie odrobinę ducha przygody będą zachwyceni, a ich wyprawa do Timoru zostanie wynagrodzona pięknymi górskimi krajobrazami, tropikalnymi plażami, zachwycającym podwodnym światem, różnorodnością kultury oraz przeszło czterowiekowym dziedzictwem kolonialnym.

 

Timor Wschodni - regiony / miejscowości

  Timor Wschodni - warto wiedzieć

  Mieszkańcy: 1,21 miliona
  Powierzchnia: 14’604 km²
  Stolica: Dili
  Język: Tetum, portugalski, Bahasa Indonesia, częściowo język angielski
  Strefa czasowa: CET + 8 godzin (lato: + 7 godzin)
  Waluta: Dolar amerykański (USD), 1 USD = ok. 4 PLN. W obiegu są również monety wydawane przez Timor Wschodni (Centavo) (proporcje 1:1 do centów USA)
  Przewodnik i napiwki: Jeżeli będziecie zadowoleni z pracy przewodnika i/lub kierowcy sugerujemy nagrodzić ich napiwkiem. W przypadku wycieczek indywidualnych proponowane napiwki wynoszą:
  Przewodnik ok. 5–6 osoba/dzień
  Kierowca 3–4 USD osoba/dzień
  Boy hotelowy ok. 1 USD/bagaż
  Komunikacja: Internet, częściowo dość wolne połączenie, jest dostępny w większości międzynarodowych hoteli w Dili i Baucau. Karty SIM należące do Timor Telecom są dostępne w sprzedaży na miejscu.

  Timor Wschodni - oczami tourasia

  Na to zwracamy uwagę
  Po uzyskaniu niepodległości przez Timor Wschodni, turystyka znakomicie przyczyniła się i nadal przyczynia do rozwoju kraju. Do programu naszych wycieczek świadomie włączamy projekty, które przyczyniają się do poprawy warunków życia lokalnych ludności. W mieście Dili, odwiedzimy zatem sklep "Alola Esperansa", w którym oferowane są ręcznie wyrabiane tkaniny i rzemiosło, a także przedmioty ze szkoły artystycznej "Arte Moris".

  Mówiąc otwarcie
  Droga do niepodległości kraju została naznaczona przez lata walki i oporu. Kiedy w 2002 roku kraj uzyskał niepodległość, znaczna część infrastruktury była zniszczona. Mimo znacznej poprawy, ten młody azjatycki kraj jest wciąż daleko w tyle za innymi państwami Azji Południowo-Wschodniej i nie stoi na takim samym poziomie rozwoju gospodarczego i społecznego jakim mogą cieszyć się jego sąsiedzi. Infrastruktura turystyczna znacząco poprawiła się w ostatnich latach, ale wiele jeszcze trzeba zrobić. Dotyczy to zarówno do jakości restauracji, hoteli, urządzeń sanitarnych jak również poziomu profesjonalizmu personelu. Niestety regularnie następują przerwy w zasilaniu prądem, dopływie ciepłej wody, a klimatyzacja nie wszędzie jest dostępna.

  Wycieczka i pobyt w Timorze Wschodnim jest doznaniem szczególnym i wymaga od podróżnych adaptacji, zrozumienia i tolerancji. Małe hotele bywają przepełnione, dlatego zalecamy wcześniejszą rezerwację. Nie możemy niestety wykluczyć zmian w programie wyjazdów. Przewodnicy mają dobrą wiedzę o kraju i dobre umiejętności organizacyjne, lecz często nie posiadają oficjalnych certyfikatów. Z poziomem znajomości języków obcych bywa również różnie. Przy odrobinie wyrozumiałości oraz dobrym przygotowaniu i organizacji podróży nie jedak nas nie zaskoczy i będziemy mogli cieszyć się niezapomnianym, egzotycznym urlopem.

  Timor Wschodni - najlepszy termin podróży / klimat

  Klimat tropikalny ze średnią temperaturą w Dili na poziomie około 28°C oraz wysoką wilgotnością. Na obszarach górskich we wnętrzu wyspy warunki klimatyczne są odmienne. Panują tu niższe średnie temperatury, a w nocy temperatura gwałtownie spada. Najlepszy czas na podróż do Timoru Wschodniego to miesiące od maja do listopada kiedy roślinność nadal jest bujna i zielona a krajobrazy są najpiękniejsze. Pora deszczowa trwa od grudnia do przełomu marca i kwietnia.

  Timor Wschodni - przepisy wjazdowe

  Obywatele polscy:

  Posiadanie wiz wjazdowych do Timoru Wschodniego nie jest wymagane. Od dnia 26 maja 2015 r. obowiązuje umowa o zniesieniu wiz krótkoterminowych między UE a Timorem Wschodnim. Zgodnie z postanowieniami umowy, do celów 90-dniowego pobytu w dowolnym 180-dniowym okresie obywatele UE nie będą potrzebować wizy przy wjeździe na terytorium Timoru Wschodniego. Aby skorzystać z ruchu bezwizowego, polscy obywatele muszą posiadać ważny paszport (zwykły, dyplomatyczny, służbowy/urzędowy lub specjalny). Ruch bezwizowy dotyczy wszystkich osób i dowolnego celu podróży (czy jest on turystyczny, czy kulturalny, naukowy, rodzinny, służbowy itp.) z wyjątkiem wykonywania płatnej działalności.
  Przy wyjeździe z Timoru obowiązuje podatek wyjazdowy w wysokości 10 USD. Należy pamiętać, że przepisy imigracyjne na Timorze ulegają częstym zmianom.

  Przedstawicielstwo dyplomatyczne:
  Najbliższa ambasada znajduje się w Brukseli

  Ambasada Demokratycznegj Republiki Timoru Wschodniego
  Square Eugene Plasky, 92-94
  1030 Schaerbeek, Belgium
  Tel.: + 32 2 735 96 71
  Fax: + 32 2 733 90 03
  tlembassy.brussels@skynet.be
  www.mfac.gov.tp