loader

Podróże Tajlandia

Tajlandia, „Kraj uśmiechu", serdecznie wita odwiedzających: tropikalne wysepki otoczone białymi piaszczystymi plażami na południu, malownicze krajobrazy i zabytki kultury na północy, jak również wielka metropolia i zarazem stolica kraju Bangkok, która zachwyca wielkomiejskim stylem życia. Oczekiwania w stosunku do Tajlandii są wysokie – i dobrze, ponieważ kraj jest od lat jednym z najbardziej ulubionych celów podróży w Azji. Serdeczność ludzi, złote świątynie i pachnące uliczne stragany z jedzeniem, chaos na ulicach i życie nad królewską rzeką Chao Phraya – wszystko to łączy się w jednym miejscu, wywołującym pragnienie powrotu, które również przy drugim, trzecim i kolejnych pobytach nie traci swojego uroku. Kraj uśmiechu jest wymarzonym miejscem do beztroskiego podróżowania, a wspaniały stosunek jakości do ceny sprawia, że można zamienić codzienność na urlopowy raj. Kultura i niezliczone możliwości zakupów, jak również wspaniałe usługi SPA uzupełniają ofertę małych butikowych hoteli i ekskluzywnych resortów w całym kraju.

 

Tajlandia - regiony / miejscowości

Tajlandia - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 67,7 milionów
Powierzchnia: 514 000 km²
Stolica: Bangkok (po tajsku Krung Thep)
Język: Tajski, angielski jest popularny jako język obcy, zwłaszcza w regionach turystycznych
Strefa czasowa: Zimą +6 godzin | latem +5 godzin
Waluta: Tajski Baht (THB), 10 PLN = ok. 86 THB
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik 150-200 THB osoba/dzień
Kierowca 100-150 THB osoba/dzień
Boy hotelowy 30 THB za sztukę bagażu

Tajlandia - oczami tourasia

Na to zwracamy uwagę
Turystyka w znacznym stopniu przyczynia się do ożywienia gospodarczego Tajlandii. Tourasia od początku wspiera zrównoważony turystyczny rozwój kraju i współpracę z rzetelnymi partnerami biznesowymi oraz lokalnymi, niezależnymi firmami, gdziekolwiek jest to możliwe. Popularność Tajlandii jako miejsce wypoczynku rośnie z roku na rok i wydaje się nieograniczona. Szczególnie goście z Azji, zwłaszcza z Chin odwiedzają tłumnie ten kraj. W efekcie w niektórych miejscach trafić można na uliczne korki czy kolejki do wstępów w popularnych atrakcjach, dotyczy to zwykle Bangkoku oraz Chiang Mai. Kolejki do królewskiego pałacu, czy turystycznych łodzi pływających na kanałach Bangkoku stają się coraz częstsze. W ramach tourasia optymalizujemy wszelkie programy tak, aby unikać odwiedzin w tych miejscach w najbardziej zatłoczonych momentach oraz omijać miejsca masowej turystyki. Dbamy również o dobro zwierząt, z tego powodu nie oferujemy turystycznych przejażdżek na słoniach oraz wizyt w miejscach gdzie występują one ze swoim show. Takie miejsca nie są odpowiednie dla zwierząt. W naszej ofercie można jednak znaleźć starannie wybrane doświadczenia z tymi zwierzętami. Słoń należy przecież do tajskiego dziedzictwa i w tych miejscach dochód przeznaczany jest na ochronę i opiekę nad tymi zwierzętami.

Mówiąc otwarcie
Na pierwszy rzut oka Tajlandia sprawia wrażenie raju. Przyjaźni, uprzejmi i bardzo pomocni mieszkańcy, spotykani są na każdym kroku. Kraj ten ma dobrze funkcjonującą infrastrukturę, bardzo dobry klimat i wysoki standard usług. Po głębszym przyjrzeniu okazuje się jednak, że i tutaj spotkać można problemy, które pojawiają się na całym świecie. Wynikają one z szybkiego wzbogacenia klasy średniej i wyższej, podczas gdy nie wszyscy zwykli ludzie mogą partycypować w tym wzroście. Stwarza to urazy oraz tarcia i może być wykorzystywane politycznie. Tak stało się w 2014 roku, kiedy to protesty społeczne doprowadziły do wprowadzenia stanu wojennego, a później wojskowego zamach stanu. Takie wydarzenia polityczne nie są rzadkością w Tajlandii i kierownictwo wojskowe czasem dąży do nowego otwarcia wraz z kolejnymi wyborami. Sytuacje te zwykle są całkowicie niegroźne dla turystów, jednak jest bardzo ważne aby podróżni mogli liczyć na doświadczonych i dobrze zorientowanych touroperatorów. Tourasia posiada w Tajlandii cztery własne biura, które zawsze są do Państwa dyspozycji. Podróż do Tajlandii warto wykorzystać bezstresowo na wspaniały wypoczynek, tak aby z chęcią tu wracać!

Tajlandia - najlepszy termin podróży / klimat

Zasadniczo Tajlandię można odwiedzać przez cały rok. Klimat jest tropikalny z wysoką wilgotnością. W ciągu roku występują trzy okresy klimatyczne: marzec - kwiecień: gorący (35°C) i suchy; maj-październik: wilgotny; oraz od listopada do lutego: suchy i chłodny (25-30°C). Nocą w terenach górskich temperatury mogą spaść poniżej 10°C.

Tajlandię można zwiedzać także w porze deszczowej: w większości przypadków, krótkie, intensywne opady występują wtedy na przemian ze słonecznym niebem. W tym czasie kąpiel w morzu jest jednak częściowo ograniczona i jest możliwa głównie w osłoniętych zatokach. Ko Samui, Koh Phangan i Koh Tao mają odmienne warunki klimatyczne, opisane dokładniej przy konkretnych kierunkach.

Tajlandia - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Od 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy wjeździe do Tajlandii na pobyt turystyczny nie dłuższy niż okres 30 dni, zarówno w przypadku wjazdu lotniczym przejściem granicznym, jaki i przejściem lądowym (z Kambodży, Laosu, Malezji). Ruch bezwizowy dotyczy jedynie wizyt o charakterze turystycznym, w przypadku wizyt o innym charakterze lub wizyt turystycznych przekraczających 30 dni konieczne jest ubieganie się o wizę w przedstawicielstwie dyplomatycznym Królestwa Tajlandii. W przypadku przekraczania granicy Tajlandii przejściem lądowym, z ruchu bezwizowego można skorzystać dwukrotnie w ciągu roku. Szczegółowe informacje na temat zasad wydawania wiz znajdują się na stronie MSZ Tajlandii oraz Ambasady Królestwa Tajlandii w Warszawie.
Przy wjeździe w ruchu bezwizowym wymagany i bezwzględnie przestrzegany jest wymóg co najmniej 6-miesięcznego okresu ważności paszportu (liczony od daty wjazdu na terytorium Tajlandii), posiadanie biletu powrotnego oraz środków finansowych (10.000 THB na osobę). Urzędnicy imigracyjni mogą wymagać dodatkowych dokumentów potwierdzających turystyczny charakter wizyty (np. rezerwacja hotelowa, plan podróży). Niespełnienie tego warunku jest jednoznaczne z odmową wjazdu, a tym samym pasażer zawracany jest do portu macierzystego. Osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd.
Opłata lotniskowa wynosi 700 THB na trasach międzynarodowych oraz od 50 do 200 THB na krajowych i wliczana jest w cenę biletu. W przypadku lotów transferowych opłata nie jest doliczana do kosztów zakupu biletu, decydując się zatem na opuszczenie lotniska nawet na kilka godzin, niezbędnym jest uiszczenie opłaty przy przekraczaniu granicy.
Istnieje obowiązek meldunkowy. Podróżny, przed przekroczeniem granicy, zobowiązany jest do wypełnienia karty wjazdu/wyjazdu (należy ją zachować w paszporcie i okazać przy wyjeździe) i wskazania adresu pobytu w Tajlandii.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Królestwa Tajlandii
ul. Willowa 7, 00-790 Warszawa
Tel.: (22) 849 64 14, 849 14 06, 849 47 30
Fax: (22) 849 26 30
thaiemb@thaiemb.internetdsl.pl
www.thaiembassy.pl