loader

Podróże Singapur

Kraj i miasto pełne niespodzianek, położone na szczycie Półwyspu Malajskiego. Niesamowity rozwój Singapuru z orientalnego bazaru do olbrzymiego azjatyckiego węzła handlowego nie ma sobie równych w historii. Będąc w Singapurze będziecie Państwo zaskoczeni i oczarowani: zapierająca dech w piersiach kolejka Skyline, podniebne wieżowce, szklane pałace wybudowane przez znanych na całym świecie architektów, natężony ruch uliczny oraz wszechobecna czystość i porządek. Parki i ogrody zapraszają do wypoczynku, a co krok rozlokowane są sklepy i centra handlowe.

 

Singapur - regiony / miejscowości

Singapur - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 5.5 miliona
Powierzchnia: 713 km²
Język: Mandaryński, malezyjski, tamilski i angielski. Po angielsku mówi się w urzędach i sklepach.
Strefa czasowa: Zimą +7 godzin | latem +6 godzin
Waluta: Dolar singapurski (SGD), 1 SGD = ok. 2,90 PLN
Przewodnik i napiwki: Pozostawianie napiwków w Singapurze nie są powszechne. Czasami wręcz są niemile widziane.

Singapur - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Singapur należy do najczystszych miast na świecie. Rzucanie śmieci na ulicy może zostać ukarane wysoką grzywną, nawet do 1000 S$ (około 2900 zł). Zakaz palenia obowiązuje w ogólnodostępnych budynkach i przestrzeniach, środkach komunikacji miejskiej, muzeach, klimatyzowanych restauracjach, supermarketach itd. Niedostosowanie się do przepisów może zostać ukarane wysoką grzywną do 1000 S$ (około 2900 zł). Drukowane magazyny i gazety, telewizja, oraz radio kontrolowane są przez państwo i podlegają rządowej cenzurze. Proszę być jednak spokojnym. Gwarantowany jest dostęp do internetu i wybranych zagranicznych kanałów telewizyjnych, oraz czasopism. Miasto pozbawione jest w zasadzie korupcji i może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników przestępczości na świecie. Singapur jest jednocześnie nowoczesną metropolią gdzie kwitnie nocne życie, znajduje się wiele modnych klubów i barów. Singapurska kuchnia charakteryzuje kulturowymi wpływami różnych grup etnicznych. Olbrzymie możliwości i propozycje rozrywek jakie dostarcza miasto zadowolą z pewnością zarówno młodych jak i starszych odwiedzających.

Singapur - najlepszy termin podróży / klimat

Singapur to kierunek całoroczny. Na miejscu wilgotno, klimat tropikalny bez typowych pór roku. Krótkie opady deszczu możliwe są w ciągu całego roku. Pora deszczowa występuje od listopada do stycznia.

Singapur - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Singapuru i przebywać w nim do 90 dni bez wizy. Wymagana ważność paszportu przy wjeździe wynosi minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe na terytorium Singapuru należy mieć bilet powrotny lub na dalszą podróż. Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Prosimy zwrócic uwagę ze wwóz lekarstw na teren Singapuru jest zabroniony i podlega ścisłym regulacjom.

Szczepienia:
Przy wjeździe do Singapuru nie są wymagane żadne świadectwa szczepień. Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe, jednak ze względu na bardzo wysokie koszty leczenia szpitalnego lepiej je wykupić. Można to zrobić w renomowanych firmach ubezpieczeniowych działających w Polsce lub po przyjeździe do Singapuru w miejscowych firmach ubezpieczeniowych. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 80 SGD, koszt doby w szpitalu od 300 do 5000 SGD, w zależności od standardu szpitala i pokoju. Singapur ma bardzo dobrze rozwiniętą służbę zdrowia.
Sugerujemy zabrać ze sobą odpowiednie środki przeciwko komarom oraz zasięgnąć informacji o środkach przeciwko Dendze.

Ważniejsze święta:
25.12 Boże Narodzenie
01.01 Nowy Rok
28-29.01 Chiński Nowy Rok
14.04 Wielki Piątek
01.05 Święto Pracy
10.05 Dzień Vesakh
26.06 Hari Raya Puasa (koniec Ramadanu)
09.08 Święto Narodowe
02.09 Hari Raya Haji (Święto ofiary)
19.10 Deepavali (Święto świateł)

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:
Najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie

Embassy of the Republic of Singapore
Voßstraße 17
10117 Berlin
Federal Republic of Germany
001-49-(30) 2263-430
001-49-(30) 2263-4379
singemb_ber@mfa.sg
www.mfa.gov.sg/berlin