loader

Podróże Malezja

Kraj tak kolorowy i zróżnicowany jak 28 milionów jego mieszkańców. Spotkacie tu Malezyjczyków, Chińczyków, Hindusów i członków lokalnych plemion. Mieszają się tu wyznawcy islamu, buddyzmu, taoizmu, chrześcijaństwa i hinduizmu. Odwiedzający zachwycą się pięknymi plażami, tropikalnymi lasami deszczowymi i majestatycznymi górami. Wszystko to sprzyja rozwojowi niesamowicie bogatej i różnorodnej flory oraz fauny. Życie w miastach pulsuje i nigdy nie zatrzymuje się - nowoczesne, wyjątkowe projekty z zaawansowanymi technologiami funkcjonują w zgodzie z tradycyjnym życiem w małych wioskach i są częścią codziennego dnia mieszkańców Malezji. Pomimo znacznych różnic w społeczeństwie, Malezyjczycy żyją w spokoju i cieszą się polityczną i gospodarczą stabilnością. W dzisiejszych czasach to duży plus dla turystów, którzy mogą cieszyć się na wizytę w tym jednym z najłatwiej osiągalnych i najlepiej przygotowanych do ich przyjęcia krajów Azji Południowo-Wschodniej.

 

Malezja - regiony / miejscowości

Malezja - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 30 milionów – tylko na płw. malezyjskim
Powierzchnia: 330 803 km²
Stolica: Kuala Lumpur
Język: Malezyjski (Bahasa Malaysia) jak również dialekty chińskie i indyjskie. Język angielski jest rozpowszechniony.
Strefa czasowa: Zimą +7 godzin | latem +6 godzin
Waluta: Ringgit malezyjski (MYR), 1 PLN = ok. 1,11 MYR
Przewodnik i napiwki: Jeżeli będziecie zadowoleni z pracy przewodnika i/lub kierowcy, sugerujemy pozostawienie napiwków w wysokości:
Przewodnik 15–20 MYR osoba/dzień
Kierowca 10–15 MYR osoba/dzień
Boy hotelowy 3 MYR za sztukę bagażu

Malezja - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Malezja na pierwszy rzut oka wygląda mniej egzotyczne niż inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, oraz wydaje się ustępowac legendarną życzliwoscią i otwartością swym północnym sąsiadom. To jednak pozory, na pewno warto odwiedzić Malezję! Nowoczesne miasta, zróżnicowane krajobrazy, różnorodność kulturowa oraz żyjący w pokoju i tolerancji chrześcijanie, muzułmanie i hinduiści wywierają na turystach niezatarte wrażenie, które warto zabrać do domu. Wysokie natężenie ruchu w okresie chińskiego Nowego Roku, ale również w inne święta i podczas wakacji szkolnych sporadycznie mogą spowodować opóźnienia lub zmiany w programach.

Malezja - najlepszy termin podróży / klimat

Malezja to kierunek całoroczny. Kraj ma tropikalny klimat z wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością. Ze względu na wiatry monsunowe, zachodnie i wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego mają jednak różne pory deszczowe. Czas od grudnia do maja to najlepsze miesiące podróży na zachodnim wybrzeżu (Pangkor, Penang i Langkawi). Największe opady deszczu odnotowywane są w miesiącach od sierpnia do listopada, kiedy występują częste i gwałtowne tropikalne ulewy, na przemian z okresami słońca. Na wschodnim wybrzeżu (Kuala Dungun, Kuantan, Tioman), jak również w Sabah i Sarawak na Borneo miesiące od marca do września to idealny czas na podróż. Silne i często długotrwałe deszcze występują głównie w okresie od listopada do lutego.

Malezja - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

W przypadku pobytu nie dłuższego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.
Nie ma obowiązku meldunkowego.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Malezji
ul. Gruzińska 3, 03-902 Warszawa
Tel.: (22) 617 31 44, 617 44 13
Fax: (22) 617 62 56, 616 05 90
mwwarsaw@kln.gov.my