loader

Podróże Malediwy

Malediwy - wyspiarski kraj położony na Oceanie Indyjskim, w którego skład wchodzi ponad 1000 wysp. Marzenie wielu podróżnych, idealne miejsce na romantyczny wypoczynek, wspaniała destynacja dla wielbicieli morskiej fauny. Kto z nas nie chciał spędzić urlopu nad krystalicznie przejrzystą wodą, w domku postawionym na palach w wodzie? Codziennie móc wejść do ciepłego morza bezpośrednio z własnego bungalowu? Malediwy to ideał urlopowego wyjazdu. Widoki i krajobrazy jak z pocztówek, cudowny podwodny świat sprzyja nurkowaniu, a płytkie morze wokół wysp, ograniczone rafą koralową, stwarza idealne warunki dla rodzin z dziećmi. W zależności od lokalizacji Waszej wyspy dopłyniecie tam szybką łodzią motorową lub dolecicie wodolotem, co będzie z pewnością dodatkową atrakcją dla całej rodziny.
Pamiętajmy jednak, że Republika Malediwów to kraj muzułmański, dlatego jak podczas każdej podróży zagranicznej, warto się zapoznać i przystosować do zwyczajów i obyczajów panujących na miejscu.

 

Malediwy - regiony / miejscowości

Malediwy - warto wiedzieć

Mieszkańcy: 360000
Powierzchnia: 300 km2
Stolica: Male
Język: malediwski, na turystycznych wyspach i resortach hotelowych - j. angielski
Strefa czasowa: Lato +3 godziny; Zima +4 godziny
Waluta: Rupia malediwska, 10 MVR - ok. 2,50 PLN

Malediwy - najlepszy termin podróży / klimat

Najlepszy czas na podróż to miesiące od grudnia do kwietnia, połowy maja. Podczas tego okresu jest słonecznie i bezdeszczowo.

Od maja do grudnia jest nadal bardzo ciepło, ale częściej zdarzają sie deszcze, a niebo bywa często zachmurzone.

Malediwy - przepisy wjazdowe

Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd i pobyt na terytorium Malediwów do 30 dni. Warunkiem otrzymania wizy pobytowej (turystycznej) jest: przedstawienie ważnego paszportu (co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Malediwów), biletu powrotnego, rezerwacja hotelu lub potwierdzenia posiadania wystarczających środków finansowych pokrywających zamierzony pobyt (150 USD/dzień).

Pobyt cudzoziemca na wyspie zamieszkanej przez ludność miejscową w celach innych niż turystyczny wymaga zgody MSW lub zaproszenia od przedstawiciela społeczności lokalnej, potwierdzonego przez MSW.

Malediwy są krajem muzułmańskim. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich zasad zachowania i ubioru w miejscach publicznych. W strojach kąpielowych sugeruje się poruszać tylko w ośrodkach turystycznych i na plaży. Nudyzm jest zakazany, włączając to zamknięte resorty turystyczne.

Wymiana waluty na rupie malediwskie nie jest konieczna. Wszędzie są akceptowane waluty wymienialne (zwłaszcza USD). Nie zaleca się płatności kartą kredytową, gdyż automatycznie do ceny dodawane są wysokie koszty manipulacyjne.

Pora monsunowa trwa od maja do września.

Woda w ośrodkach turystycznych jest czysta, ale poza nimi jest niezdatna do picia czy mycia zębów. Bezpieczna jest woda butelkowana.

Muszle można kupować tylko oficjalnie w sklepach - nie wolno wynosić ich z plaży.