loader

Podróże Korea Północna

Kochać i nienawidzić jednocześnie! Taka wycieczka warta jest każdej jej chwili! W zachodniej prasie praktycznie nie pojawiają się pozytywne opisy na temat Korei Północnej - to przeklęty kraj na osi zła! Kraj ten jednak dawniej odgrywał w Azji geopolitycznie niezwykle ważną rolę jako strefa buforowa między kontynentem azjatyckim i strefą Pacyfiku. Urozmaicony krajobrazy Korei Północnej, wzgórza, góry, niekończące się lasy, płaskowyże i doliny są wyjątkowe w swoim rodzaju. Interesująca historia i kultura tego kraju sięga ponad 5000 lat. Poza buddyjskimi reliktami z przeszłości istnieje w Korei, wiele wystaw, zabytków i muzeów poświęconych przywódcom Kim Ir Senowi i Kim Dzong Ilowi. Ten izolowany kraj odwiedza bardzo niewielu turystów, którzy przyjmowani są z życzliwością i baczną uwagą. Turyści doceniają piękno przyrody oraz liczne dziwactwa i unikalne zachowania, które można spotkać tylko w tak niedostępnym bastionie. Wizyta w Korei Północnej jest szczególnym doświadczeniem, ale dzięki niej można poznać lepiej historię tego miejsca i zrozumieć los Półwyspu Koreańskiego.

 

Korea Północna - regiony / miejscowości

Korea Północna - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 25 milionów.
Powierzchnia: 122 762 km²
Stolica: Pjongjang (dawniej Phenian)
Język: Koreański. Niektóre osoby mówią po chińsku, rosyjsku oraz angielsku.
Strefa czasowa: Zimą +7½ godziny | latem +6½ godziny
Waluta: Północnokoreański Won (KPW), brak oficjalnego kursu wymiany. Karty kredytowe nie są przyjmowane, turystom zaleca się zabierać walutę Euro, w drobnych nominałach. Waluty Północnej Korei nie można wymieniać, wwozić do kraju ani z niego wywozić.
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik 5 EUR osoba/dzień
Kierowca 2-3 EUR osoba/dzień
Komunikacja: Połączenia międzynarodowe są drogie i dostępne tylko w większych hotelach. Z lokalną kartę SIM sieci Koryolink można wykonywać połączenia międzynarodowe. Brak dostępności Internetu na terenie całego kraju.

Korea Północna - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Korea Północna nie może być zwiedzana na własną rękę, swoboda poruszania się po tym kraju jest istotnie ograniczona. Wycieczce od przyjazdu do opuszczenia kraju towarzyszą zawsze dwaj przewodnicy. Istnieją również ograniczenia odnośnie fotografowania, których szczegóły przekazywane są przez lokalnych przewodników. Kolejność odwiedzanych miejsc i zabytków może ulec zmianie. O wszystkich ewentualnych zmianach informuje przewodnik już na miejscu w Pjongjang. Goście tourasia Polska zakwaterowani są w najlepszych dostępnych hotelach, w pokojach z łazienkami i WC. Należy jednak pamiętać, że standard infrastruktury i obsługi w Korei Północnej nie może być porównywany, z żadnym innym krajem.

Korea Północna - najlepszy termin podróży / klimat

Korea Północna cechuje się umiarkowanym klimatem, podobnym do europejskiego. Wiosna i jesień przychodzi z przyjemnymi temperaturami oraz pięknymi kolorami natury i jest idealnym sezonem do podróży po Korei Północnej. Zimą jest zimno i sucho, a więc to pora idealny dla fotografów. Lata są ciepłe i deszczowe. Koreę można zwiedzać przez cały rok.

Korea Północna - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Obywatele RP zamierzający wjechać na terytorium Korei Północnej objęci są obowiązkiem wizowym (wiza jest płatna - 60 EUR, wydawana przez Ambasadę KRL-D w Warszawie - ul. Bobrowiecka 17, przeciętny czas oczekiwania wynosi 2 tygodnie, zwykle około 4 tygodni). Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Istnieje natomiast możliwość ubiegania się o wizę w Ambasadzie KRL-D w Pekinie. Wymagany okres ważności paszportu przy ubieganiu się o wizę: co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego przekroczenia granicy. Należy również pamiętać o konieczności uzyskania wizy chińskiej (dwukrotnej), jeżeli pobyt tranzytowy przez Pekin przekraczać będzie 72 godziny.
Na terenie KRL-D dopuszczalna jest praktycznie tylko turystyka grupowa. Jednym z warunków jest przydzielenie stałej opieki tłumacza-asystenta, bez którego nie można poruszać się po kraju. Przy wjeździe do KRL-D nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, ani posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu. Nie są wymagane ubezpieczenia, zdecydowanie zaleca się jednak ich wykupienie (przed wykupieniem ubezpieczenie należy sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuję Koreę Północną). Cudzoziemcy objęci są obowiązkiem meldunkowym. Osoby zatrzymujące się w hotelu składają paszporty w recepcji. Zwracany jest po kilku dniach.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej
ul. Bobrowiecka 1 A, 00-728 Warszawa
Tel.: (22) 840 58 13
Fax: (22) 840 57 10
korembpl@yahoo.com