loader

Podróże Kambodża

Kambodża, Królestwo Khmerów ze swoją tysiącletnią historią i kulturą jest jednym z najbardziej fascynujących państw południowej Azji. Z nazwą Kambodża kojarzą się przede wszystkim majestatyczne kompleksy świątynne. Angkor Wat najsłynniejsza ze wszystkich świątyń Imperium Angkoru jest narodowym symbolem Kambodży i dumą wszystkich Khmerów. Jest największym kompleksem świątynnym na świecie, zbudowanym w XII wieku ku czci boga Wisznu. W 2001 roku teren ten służył jako sceneria filmu akcji „Tomb Raider" i od tego czasu ruiny świątyń Angkoru stały się znane na całym świecie. Poza Siem Reap, bramą do Angkor, każdy odwiedzający Kambodżę powinien zaplanować przystanek również w Phnom Penh młodej, aczkolwiek bardzo interesującej, stolicy kraju. Kto ma wystarczająco dużo czasu powinien wybrać się na wycieczkę Mekongiem lub do Battambang - ryżowego spichlerza Kambodży i poznać codzienne życie lokalnej ludności. Mimo tragicznej przeszłości, jednym z najgorszych zbiorowych mordów jakie zdarzyły się w historii, miejscowa ludność przyjaźnie wita odwiedzających z nadzieją i optymizmem spoglądając w przyszłość. Kambodża to fascynujący kraj gdzie wciąż jest wiele do odkrycia.

 

Kambodża - regiony / miejscowości

Kambodża - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 15,4 milionów
Powierzchnia: 181 035 km²
Stolica: Phnom Penh
Język: Khmerski. Angielski jest coraz bardziej rozpowszechniony.
Strefa czasowa: Zimą +6 godzin | latem +5 godzin
Waluta: Riel kambodżański (KHR), 1 PLN = ok. 1000 KHR
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika i/lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi:
Przewodnik ok. 5-6 USD osoba/dzień
Kierowca ok. 3-4 USD osoba/dzień
Boy hotelowy ok. 1 USD za bagaż

Kambodża - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Planując odwiedziny w Angkor Wat należy pamiętać że jest to miejsce święte i wymaga stosownego ubioru. Jedno z wnętrz świątyni Angkor Thom oraz wyższe piętra centralnej wieży można zwiedzać wyłącznie z zakrytymi ramionami i nogami. Zalecamy zatem mieć ze sobą długą bluzę lub kurtkę. Osoby zwiedzające Pałac Królewski w Phnom Penh muszą również pamiętać o okryciu ramion i nóg.
W związku ze zdarzającymi się incydentami niszczenia posągu Buddy w świątyni Bayon, turyści muszą opuścić teren kompleksu Angkor maksymalnie do godziny 17:30. W związku z tym zostaliśmy zmuszeni do usunięcia z naszych programów możliwości podziwiania zachodu słońca w świątyni Angkor Wat.

Kambodża - najlepszy termin podróży / klimat

Przeważa klimat tropikalny z wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością powietrza. W czasie pory deszczowej od maja do listopada jest gorąco, oraz występują gwałtowne tropikalne ulewy, na zmianę ze słonecznymi godzinami.

Najlepszy czas na podróż
Listopad do przełomu marca i kwietnia.

Kambodża - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym (brak wiz tranzytowych). Wizy (do 30 dni) można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Kambodży (najbliższa Ambasada znajduje się w Berlinie) oraz podczas wjazdu lotniczymi/lądowymi przejściami granicznymi (potrzebne 2 fotografie paszportowe). Istnieje również możliwość ubiegania się o wizę za pośrednictwem Internetu (e-visa): www.evisa.gov.kh.
Wymagany jest przynajmniej sześciomiesięczny okres ważności paszportu, licząc od daty wjazdu do kraju. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Szczegółowe informacje oraz formularze wizowe można uzyskać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Kambodży: www.mfaic.gov.kh.
Nielegalne przedłużenie pobytu zagrożone jest karą grzywny w wysokości 5 USD (do 30 dni) lub 6 USD (powyżej 30 dni) za każdy dzień.
Nie jest możliwy wjazd i wyjazd z Kambodży tego samego dnia (poza przejściem lotniczym w Phnom Penh).
W przypadku utraty/zagubienia paszportu na terenie Kambodży konieczne jest uzyskanie wizy wyjazdowej.
Nie ma obowiązku meldunkowego. Hotele i pensjonaty rejestrują gości na podstawie paszportów lub ich fotokopii.

Kambodża ma wysokie wskaźniki przestępczości, w tym ulicznej, a cudzoziemcy stanowią atrakcyjny cel. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż zdarzają się ataki na turystów w szczególności w Phnom Phen i w Sihanoukville, także w hotelach. W przypadku zgłoszenia kradzieży policja może pobierać od cudzoziemców opłatę (20-100 USD).
Należy unikać samotnych spacerów po zmroku, w szczególności w Sihanoukville oraz zachować szczególną ostrożność w czasie dorocznych festiwali organizowanych w dużych miastach.
Z uwagi na niestabilność polityczną istnieje możliwość lokalnych zamieszek. Należy unikać większych zgromadzeń, demonstracji i spotkań politycznych oraz nie okazywać swoich sympatii wobec lokalnych polityków.
Dzieci muszą posiadać własny ważny paszport.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:
Najbliższa ambasada znajduje się w Berlinie

Royal Embassy of Cambodia
Benjamin- Vogelsdorff- Strasse 2
13187 Berlin
FEDERAL REPUBLIC OF GERMANY
Tel.: +(49 30) 48 63 79 01
Fax: +(49 30)- 48 63 79 73
rec-berlin@t-online.de
www.kambodscha-botschaft.de