loader

Podróże Japonia

Z jednej strony, Japonia kojarzy się z romantyczną krainą samurajów i wschodzącego słońca, z drugiej ma wizerunek wiodącej, nowoczesnej potęgi gospodarczej. Japonia łączy te przeciwieństwa w wyjątkową i tajemniczą mieszankę. Jej mieszkańcy są równie dumni z nowoczesności kraju, jak i jego długiej i fascynującej tradycji. Mimo, że nie wszyscy mówią po angielsku to są zawsze bardzo pomocni i gościnni. Tradycyjna kuchnia odwołuje się wszystkich zmysłów, ma zadowolić zarówno podniebienie jak i oczy. Żaden inny kraj azjatycki nie może równać się z Japonią pod względem rozwiniętego i dobrze zorganizowanego systemu sieci transportu i komunikacji. Poza zwiedzaniem kraju z przewodnikiem, można również oddać się poznawaniu Japonii własnymi ścieżkami.

 

Japonia - regiony / miejscowości

Japonia - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 127,2 milionów
Powierzchnia: 377 837 km²
Stolica: Tokio
Język: Japoński. Angielski nie jest powszechnie znany. W komunikacji kolejowej większość informacji jest także po angielsku
Strefa czasowa: Zimą +8 godzin | latem +7 godzin
Waluta: Jen japoński (JPY), 1 PLN = ok. 27 JPY
Przewodnik i napiwki: W Japonii napiwki nie są przyjęte. W wypadku zorganizowanych grup, jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, można zostawić napiwek.

Japonia - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Japonia od zawsze jest pełna wdzięku i uroku: dopieszczone ogrody, majestatyczne świątynie, malownicze lasy bambusowe i tętniących życiem metropolie. Tysiące lat kultury i tradycji, która przetrwała do dziś i nadal kwitnie. Ma pionierski i innowacyjny duch, który sięga daleko poza nowoczesną technologię i elektronikę. Japonia długo kojarzyła się z krajem zamkniętym, niedostępnym oraz krąży na jej temat wiele uprzedzeń. Choćby takie, że jest to kraj bardzo drogi, zamknięty czy dziwny. Było to spowodowane niewielką dostępnością kultury oraz odmiennymi praktykami biznesowymi. Obecnie koszty posiłków czy transportu w Japonii nie różnią się wiele od europejskich. Tanie jedzenie można znaleźć w licznych restauracji, a kuchnia japońska ma do zaoferowania znacznie więcej niż sushi i surowe ryby... W rzeczywistości, jest to kraj naznaczony widocznym poczuciem tradycji, rytuałów i uroczystości, które zmuszają do zadumy i zastanowienie. Jednocześnie są dla nas obce ale także wywołują ogromną fascynację.

Japonia - najlepszy termin podróży / klimat

Z wyjątkiem Hokkaido i subtropikalnej Okinawy, w Japonii przeważa klimat umiarkowany. Do głównych wyspach Honsiu (Tokio, Kioto, Osaka, Hiroszima) i Kiusiu (Fukuoka, Beppu) najlepszy czas do podnóży to wiosna (marzec-maj) i jesień (wrzesień-listopad). Na przełomie marca i kwietnia na terenie całego kraju kwitną drzewa wiśni. Japońska jesień ze wspaniałymi kolorami lasu przychodzi w listopadzie. Latem (czerwiec-sierpień) jest w zależności od regionu ciepło lub nawet bardzo gorąco. Miesiące zimowe są chłodne, słoneczne i przeważnie suche. Bardzo zimno może być na Hokkaido, gdzie śnieg może leżeć nawet cztery miesiące. Deszcze występując przez cały rok, przy czym większość opadów spada od czerwca do początku lipca. Tajfuny mogą pojawić się we wrześniu lub październiku, ale rzadko trwają dłużej niż jeden dzień.

Japonia - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Zniesiono obowiązek wizowy dla obywateli polskich przy wjazdach na teren Japonii do 90 dni pobytu, w celach: turystycznym, prywatnym, służbowym. Jeżeli obywatel polski udaje się do Japonii w innym celu np.: studiów, podjęcia pracy, zobowiązany jest do uzyskania wizy w japońskim urzędzie konsularnym w kraju zamieszkania. Nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Przy wjeździe do Japonii wszystkie osoby powyżej 16 roku życia poddawane są procedurze imigracyjnej, która polega na pobraniu odcisków palców, fotografii twarzy oraz rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym.

Odmowa poddania się tej procedurze uniemożliwi wjazd do tego kraju.
Przy wjeździe nie wymaga się biletu powrotnego albo środków na jego zakupienie, ale ich brak może mieć wpływ na decyzję o pozwoleniu na wjazd, podejmowaną przez urzędnika imigracyjnego, w przejściu granicznym.

Obywatele polscy nie mają formalnego obowiązku dysponowania określoną ilością pieniędzy na każdy dzień pobytu. Urzędnicy imigracyjni mogą poprosić o udokumentowanie posiadania środków finansowych i ocenić, czy są one wystarczające na pokrycie kosztów pobytu w Japonii, zgodnie z deklarowanym celem podróży. Cudzoziemcy, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu, mogą być posądzeni o przyjazd w celach zarobkowych i urzędnik imigracyjny może nie wyrazić zgody na ich wjazd i pobyt na terytorium Japonii. Przy wjeździe bez wizy - do 90 dni - paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii. W przypadku wjazdu na podstawie wizy - odpowiednio dłużej - aby umożliwiał powrót do kraju jeszcze w okresie ważności paszportu. W ważnych sytuacjach losowych można przedłużyć pobyt w Japonii ponad 90 dni, pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie imigracyjnym w Tokio, co najmniej 10 dni przed wygaśnięciem prawa pobytu.
Nie ma obowiązku meldunkowego dla Polaków przybywających do Japonii na okres do 90 dni.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Japonii
ul. Szwoleżerów 8, 00-464 Warszawa
Tel.: (22) 696 50 00
Fax: (22) 696 50 01
info-cul@wr.mofa.go.jp
www.pl.emb-japan.go.jp