loader

Podróże Hongkong

Wschód i Zachód osiągają w Hongkongu idealną harmonię. Codzienność ulicy i pejzaż zdominowany jest przez kulturę chińską, która ściera się z nowoczesnością i dynamiką ogromnych budowli i projektów. Za błyszczącymi szklanymi fasadami wieżowców zatrzymały się jednak tradycyjne rytuały i stosunki rodzinne. Watro przeznaczyć na to miejsce więcej czasu, zobaczyć wspaniałą panoramę miasta, zachwycić się jego witalnością oraz poznać, że jest to coś więcej niż tylko brama do Chin i Dalekiego Wschodu.

 

Hongkong - regiony / miejscowości

Hongkong - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 7,2 milionów
Powierzchnia: ok. 1104 km²
Język: Kantoński i mandaryński dialekt chińskiego oraz angielski.
Strefa czasowa: Zimą +7 godzin | latem +6 godzin
Waluta: Dolar Hongkońskir (HKD), 1 PLN = ok. 2 HKD

Hongkong - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
W dniu 1 lipca 1997 roku Chińska Republika Ludowa przejęła kontrolę Hongkongu. Od tego czasu jest to specjalny region administracyjny o wysokim stopniu autonomii. Ustawodawstwo jest oparte na fundamentalnych prawach Hongkongu, które zostały wdrożone za czasów brytyjskiej władzy kolonialnej. Nowe przepisy ustawowe i wykonawcze uchwalane są przez parlament, który tylko częściowo wybierany jest w wyborach. Władze pełni Szef administracji. Jest on wybierany przez komitet wyborczy, który nie jest jednak wyłaniany w sposób demokratyczny. Mieszkańcy Hongkongu wielokrotnie w ostatnich latach protestowali przeciwko braku demokracji oraz zmianami w prawie. Hongkong jest praktycznie opanowany przez chińskich turystów, co ma oczywisty wpływ na jego infrastrukturę.

W Hongkongu bardzo duża populacja zamieszkuje bardzo małą przestrzeń życiową. Największy odsetek mieszkańców żyje w bardzo małych mieszkaniach w wysokich blokach i wieżowcach. Ceny nieruchomości są tu bardzo wysokie. To z kolei powoduje, pośpiech i zniecierpliwienie wśród ludzi, którzy wiecznie muszą myśleć o zarabianiu pieniędzy.

Hongkong - najlepszy termin podróży / klimat

Hongkong jest warty odwiedzin przez cały rok. Cechuje się przyjemnym, subtropikalnym klimatem. Od czerwca do września trwa tutejsze lato, gorące i wilgotne, mogą trafić się obfite ulewy i jest to okres tajfunów. Zimą nocami bywa chłodno. Korzystanie z odkrytych basenów jest ograniczone od listopada do marca.

Hongkong - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Od 1842 r. do 1 lipca 1997 r. kolonia brytyjska. Pod zwierzchnictwo ChRL Hongkong przeszedł jako Specjalny Region Administracyjny funkcjonujący na zasadzie "jedno państwo - dwa systemy", co w praktyce oznacza, że Hongkong ma własną ustawę zasadniczą (Basic Law), parlament, rząd i jego szefa, własne godło i flagę oraz szeroki zakres autonomii - własny system polityczny, gospodarczy, monetarny, edukacyjny, własne sądownictwo - z wyjątkiem polityki zagranicznej i obrony, za które odpowiada centralny rząd w Pekinie.
Obywatele polscy, mający ważne paszporty, mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Zwolnienie z obowiązku wizowego nie obejmuje osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy (nielegalne podjęcie zatrudnienia zagrożone jest karą więzienia do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 tys. HKD) oraz udających się do Hongkongu z zamiarem stałego pobytu.
Paszport osoby przyjeżdżającej do Hongkongu musi pozostawać ważny co najmniej przez 1 miesiąc po upływie zakładanego okresu jej pobytu w Hongkongu. Natomiast paszport osób, które jedynie zatrzymują się w Hongkongu w tranzycie do niektórych miejsc regionu, jak np. Tajwan, Filipiny czy Indonezja musi pozostawać ważny przez co najmniej 6 miesięcy.
Na granicy między Hongkongiem a Chinami kontynentalnymi cudzoziemców obowiązuje taka sama odprawa paszportowo-celna jak na międzypaństwowych przejściach granicznych. Dlatego też przy wjeździe z Hongkongu na teren Chin kontynentalnych od obywateli polskich wymagana jest wiza chińska, którą można uzyskać w mieszczącym się w Hongkongu China Visa Office (6-7/F Lower Block, China Resources Building, 26 Harbour Rd). Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. 2 dni robocze. Szybciej można ją uzyskać za dodatkową odpłatnością w biurze China Travel Service (78-83 Connaught Road Central, 2/F, China Travel Service Building, Sheung Wan). Osoby przybywające do Hongkongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy, w przeciwnym razie będą musiały ubiegać się o ponowną wizę w China Visa Office.
Nie ma obowiązku meldunkowego, jednakże przy ubieganiu się o zgodę na przedłużenie pobytu należy podać w formularzu adres miejscowy.

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
Tel.: (22) 831 38 36
Fax: (22) 635 42 11
www.chinaembassy.org.pl
www.pl.chineseembassy.org