loader

Podróże Bhutan

Bhutan zwany inaczej „Królestwem Smoka Grzmotu" to jedyne miejsce na świecie gdzie codziennością jest poszukiwanie "Szczęścia Narodowego Brutto". Choć mieszkańcy tego kraju są otwarci na nowinki i zwyczaje to najwyżej cenią jednak tradycje i dawne zwyczaje. Królestwo ma swoją unikalną kulturę i życie codzienne - na przykład poprzez noszenie Gho i Kiry. Życzliwość mieszkańców i zapierające dech w piersiach piękno krajobrazów wydają się „nie całkiem z tego świata" i od razu otwierają serca podróżnych na wrażenia z Bhutanu. Senne górskie wioski, warowne klasztory, zwany Dzong, liczne wodospady, nienaruszone lasy, oraz majestatyczne góry i szczyty Himalajów tworzą zjawiskowy tło, które czyni Bhutan wyjątkowym miejscem. Atmosfera Bhutanu od razu wpływa na odwiedzających ten kraj, wprowadza wewnętrzny spokój i natychmiast wyzwala harmonię między człowiekiem a naturą. Z pewnością duży udział ma w tym także religia buddyjska, mająca dobroczynny wpływ na wszystkie dziedziny lokalnego życia, kultury, sztuki, tradycji, a nawet architektury.

 

Bhutan - regiony / miejscowości

Bhutan - warto wiedzieć

Mieszkańcy: ok. 804 000
Powierzchnia: 38 394 km²
Stolica: Thimphu
Język: Dzongkha wraz z loklanymi dialektami, język angielski jest powszechnie używany.
Strefa czasowa: Zimą +5 godzin | latem +4 godzin
Waluta: Ngultrum buthański (BTN), 1 PLN to około 16 BTN. Wwóz i wywóz lokalnej waluty jest zabroniony. Dolary USA są powszechnie akceptowane. Ngultrum utrzymuje stały kurs 1:1 do indyjskiej rupii
Przewodnik i napiwki: Jeśli będą Państwo zadowoleni z pracy przewodnika lub kierowcy, warto zostawić im napiwek. Przy wyjazdach indywidualnych sugerowana wysokość napiwków wynosi około:
Przewodnik USD 5-7 USD osoba/dzień
Kierowca USD 3-5 USD osoba/dzień
Boy hotelowy 1 USD za sztukę bagażu

Bhutan - oczami tourasia

Mówiąc otwarcie
Przez ustalenie stałych cen minimalnych dla usług turystycznych, stosunek ceny do jakości w Bhutanie wydaje się czasem zachwiany. Wszystko to jednak jest warte tego aby poznać unikalność Bhutanu, jego nienaruszoną przyrodę oraz niezwykłą kulturę i zwyczaje. Niewielkie i typowe dla Bhutanu hotele lub pensjonaty odpowiadają standardem lokalną klasę średnią lecz nie zawsze odpowiadają wyposażeniem i standardom hoteli międzynarodowych sieci. Jednak standard hoteli w Butanie nieustannie się poprawia. W niektórych mniejszych miejscowościach goście kwaterowani są w pensjonatach lub logach. W wielu miejscach możliwa jest rezerwacja noclegów w hotelach z najwyższej półki np. pięć obiektów Amankora, hotele COMO Uma, Gangtey Goenpa Lodge oraz Taj Tashi Hotel w Thimphu.

Niektóre Dzongi i klasztory można oglądać tylko z zewnątrz. Większość interesujących budowli można zobaczyć także od środka. Nie zawsze jednak dozwolone jest fotografowanie.
W miejscach kultu religijnego, obowiązkowo trzeba zdjąć buty oraz być odpowiednio ubranym.

Drogi lokalne często są w złym stanie i nie nadają się dla podróżujących z dolegliwościami pleców i kręgosłupa. Ze względu na warunki drogowe, przejazdy samochodem trwają zwykle dłużej, niż wynika z odległości pomiędzy miejscami.

Warto pamiętać, że zdecydowanie większa część kraju leży na wysokości ponad 2000 metrów.

Bhutan - najlepszy termin podróży / klimat

W Bhutanie podobnie jak w Europie Środkowej wyróżnić można cztery pory roku. Poczynając od zimy (od połowy listopada do połowy marca) kiedy to w dolinach i na może być naprawdę zimno, oraz lata (od maja do września) z wilgotną i deszczową pogodą monsunową. Wiosna i jesień przynosi najlepsze temperatury. Klimat różni się także w zależności od regionu. W górach jest chłodno, suche i bardzo zimno, zwłaszcza zimą. W południowych regionach, latem panuje głównie ciepły, tropikalny i wilgotny klimat. Doliny środkowej części kraju mają bardziej umiarkowany klimat, a zimy są łagodniejsze. Idealny czas na wizytę trwa od początku października do połowy listopada, oraz od połowy marca do maja. W górach najlepsza widoczność panuje jesienią.

Bhutan - przepisy wjazdowe

Obywatele polscy:

Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów (lista uprawnionych agentów turystów znajduje sie na stronie: Association of Bhutanese Tour Operators https://www.abto.org.bt). Wiza jest wydawana po uzyskaniu promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni). Do aplikacji wizowej należy dołączyć dwa zdjęcia. Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air (www.drukair.com.bt) obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Asom i Bengal Zachodni

Przedstawicielstwo dyplomatyczne:

Royal Bhutanese Embassy
Avenue Jules César 70
1150 Bruxelles
Tel. 00 32 2 761 95 70